Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

AKYUVARLARIN ANAHTARI 'D VİTAMİNİ'...

A+A-

Son yıllarda yapılan çalışmalarda D vitamini akyuvarlar İçin anahtar bir vitamin olduğu kesin olarak ortaya konmuştur. Bu da bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini kanıtlar. D vitamini kalsiyumun bağırsaklardan düzenli ve yeterli miktarda emilmesini sağlayarak kemik oluşumunda kullanılmasını sağlar. Böylelikle kemikler güçlenir, kemik erimesinin önlenmesi veya azalması sağlanır.Fosfor mineralinin vücutta gerekli yerlerde kullanılmasını D vitamini sağlar.

D VİTAMİNİ VE DEPRESYON

Hücrelerin düzensiz çoğalmasını engeller. Bazı bilim adamları D vitamini eksikliği ile bazı kanser türlerinin arasında ilişki olabileceğini düşünüyorlar.(özellikle meme ve prostat) D vitamininin depresyonla arasında çok enteresan bir ilişki vardır. Yapılan araştırmalarda kuzey ve az güneş alan ülkelerde depresyona daha sık rastlandığı ve yapılan değerlendirmelerde D vitamininin kan değerlerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.

RAŞİTİZM VE D VİTAMİNİ

Yapılan araştırmalar D vitamininin insülin üretiminde ve kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynadığı saptanmıştır. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm denilen hastalığa sebep olur. Bu yüzden yeni doğan bebeklere günde 400 IU D vitamini verilmeye başlanır. Vücutta güneşli sentezlenen bir vitamindir. Eskiden yiyeceklerde olmadığı söylense de artık hayvansal ve bitkisel gıdalardan da D vitamini alabildiğimizi biliyoruz.Bitkilerde D2,hayvansal gıdalarda D3 formundadır.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR

Koyu ciltli kişilerde melanin pigmenti çok daha aktiftir. Ve melanin pigmenti D vitamini sentezlenmesini azaltabilir. Kalsiyum emilimini azaltan bazı ilaçlar, kolestrol düşürücü ilaçlar, kilo vermeye yardımcı ilaçlar, epilepsi ilaçları ve bunun gibi ilaçlar D vitamini üretimini olumsuz yönde etkileyebilir. Eksikliğinde kemik ağrısı ve daha ileri safhalarda kemik yumuşaması(osteomalazi) ve kas zayıflamasına yol açar. Başın normalden fazla terlemesi D vitamini eksikliğinin nedeni olabilir.

KALP KRİZ İÇİN ÖNEMLİ

Kalp krizini ve felç riskini önlemek için son derece önemli bir vitamindir. Bağışıklık sisteminin etkili olduğu nörolojik rahatsızlığı olan hastalarda D vitamininin yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. 65 yaş ve üzeri kişiler üzerinde yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliği olan kişilerde bilişsel problemlerin ve demansın yaşandığı gözlemlenmiştir. Vücudumuzda D vitamininin aktive olması ve sentezlenebilmesi için muhakkak günde 15-20 dakika direk güneş ışığı almalıyız. Bunu da sadece öğlen 12:00-14:00 saatleri arası sağlayabiliriz

YAZ-KIŞ KORUYUCU

D vitamini sentezlenmesi için beyinde hipotalamus görevlidir. Hipotalamusun bu emri verebilmesi için gözün Retina tabakasından aldığı güneş ışığına ihtiyacı vardır. O yüzden güneş ışığında kalacağınız 15-20 dakika güneş korumasız olmanız ve güneşe direk bakmanız çok önemlidir. Ama UV ışınlarına uzun süre maruz kalmanız cilt kanseri riskini arttırdığı için her gün bu uygulamadan sonra muhakkak yaz/kış güneş koruyucularınızı kullanmalıyız.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Günlük Dvitamini ihtiyacı bebeklerde 400 IU,1- 70 yaş arası insanlarda 600IU,60yaş üstü bireylerde 800 IU’dur. D vitamininin kan değerlerinde 25ng/ml’nin altına düşmemesi gerekiyor. Kan değerlerinde aslında istediğimiz optimal D vitamini dozu 80-150 ng/ml arasıdır. Antikanserojen etkisi 100-150ng/ml’dir. Yalnız D vitamininin kandaki değerleri 150ng/ml’nin üzerine çıktığında toksik etkileri başlayabileceği için ;muhakkak doktorunuza danışarak ve kan tahlili yapılarak kullanılmalıdır.

 

Bu yazı toplam 215 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.