Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

ANTBİS NEDİR, NE İŞE YARAYACAK?

A+A-

ANTBİS NEDİR, NE İŞE YARAYACAK?

 

Sevgili okurlarım, Kaçak Akaryakıt programlarımı izliyorsunuz umarım! Geleceğim sonra o konuya. Başlıktaki gibi önce bilgilendirelim sonra Türkiye'nin en az uyuşturucu kaçakçılığı kadar önemli olan akaryakıt kaçakçılığı konusundaki sorularımızı muhataplarına soralım.

ANTBİS NEDİR?

Gümrükler Genel Müdürlüğü antrepolarda yeni bir uygulamaya geçti. Uygulamanın adı 'Antrepo Bilgi ve İzleme Sistemi'. Kısaltacak olursak ANTBİS.

Peki, ANTBİS uygulaması nasıl olacak? Belgesiz konuşmadan belgenin ışığında sizleri aydınlatalım.

ANTBİS ile antrepolara, temel bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılması, antrepolara ilişkin anlık verilerin elde edilmesi, veri akışının etkin kontrolü ve antrepo rejimi kapsamında gerçekleştirilen işlemlere ait detayların görüntülenmesi hedeflenmiştir. Sistemi kimler kullanacak derseniz, sistemi bölge müdürlüğü ve gümrük müdürlüğü personeli kullanacak!

Sistemin kullanılabilmesi için Bilge Sistemi'nde, ANTBİS kullanıcı profili yetkilendirme yapılacaktır. İdare amirleri tarafından ANTBİS kullanıcı profili ile yetkilendirilmeleri uygun görülen gümrük personeli ANTBİS' i kullanabilecektir. Kişisel düşünceme göre bakanlık geçte olsa gümrüklerin kanayan yarası olan, gümrükte hile hurda peşindeki kişilerin amaçlarını boşa çıkaracak uygulamaya geçiyor.

Hayırlısı.. Takip edeceğiz..

GELELİM Mİ SORULARA?

Gelelim, gelelim.. Kaçakçılığın özellikle akaryakıt antrepoları bölümüne gelelim. Hazır yeni bir uygulamaya geçilmişken sorularımızı da muhataplarına soralım:

1-) AKARYAKIT ANTREPOLARINA NEDEN GÜMRÜK MEMURU BAKIYOR?

2-) GÜMRÜK MEMURU AKARYAKIT EĞİTİMİ ALMIŞ MIDIR?

3-) ANTREPOLARDA KAÇ VANA VAR, KROKİLERİ VAR MI?

4-) AKARYAKIT MARKER BÖLÜMÜNDE ALARM VAR MI?

5-) EPDK VE MALİYE MARKER BÖLÜMÜNE BAKIYOR MU?

6-) BİR GÜMRÜK MEMURU 7 / 24 NASIL YETİŞİYOR?

7-) ANTREPODA PAREKENDE SATIŞLARA KİM BAKIYOR, ÖLÇÜM EKRANI VAR MI, EPDK VE MALİYE NE YAPIYOR? 

Cevap verenin cevabı itinayla yayınlanır..

 

Sevgili okurlarım, Türkiye ve Kaçak Akaryakıt ile Mücadele konulu televizyon programlarımı ise KRT TV'de gazeteci-yazar Saygı Öztürk'ün hazırlayıp sunduğu 'Sisler Bulvarı' programında, ayrıca kendi emeğimizle hazırladığımız internet haber sitelerimiz 'Etki Haber ve ETKİ TV'den de izleyebilirsiniz.

 

Bu yazı toplam 2773 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar