Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

BAKAN PAKDEMİRLİ İLE DOBRA DOBRA TARIM

A+A-

 

Cumartesi günü,yeni üyesi olduğum İzmir Medya  Platformu üyelerinin Tarım ve Köy İşleri Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından davet edildiği kahvaltıya katıldım.Sayın bakan birlikte yaptığımız kahvaltının ardından,bizlere bakanlığa geldiğinden beri yaptığı ve gelecekte yapmak istediği ihracatlarını anlattı. Bakan Pakdemirli, "Türkiye Tarımsal hasılada Avrupa'da birinci sırada. İthalatçı ülkeden ihracatçı ülke konumuna geldik.Tarımsal İhracatımız 3,7 Milyar $’dan 17 Milyar $’a ulaşmıştır. Tarımsal ihracatımızı tam 4.5 kat artırdık. Tarımsal GSYİH 36 Milyar TL'ye  ulaştığını belirtti.

TARIMSAL HASILADA AVRUPA'DA BİRİNCİYİZ

Türkiye'nin 2017 rakamları ile 53.4 milyar dolar tarımsal hasılaya sahip olduğunu İthalatın ise 12.6 milyar dolar olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, "İhracatın ithalatın hasılayı karşılama oranı % 135. Bugünkü rakamlarla 18 milyar dolar ihracatımız var.Bizden sonra ikinci sırada bulunan Fransa'nın bile 36 milyar dolar ihracatı var" şeklinde konuştu. 


Tarımsal ihracatı tam 4.5 kat artırdıklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:
Türkiye'yi ithalatçı ülke olmaktan çıkartarak ihracatçı ülke konumuna getirdik. Türkiye bugün Sofralık zeytinde dünya da 3. sırada, zeytinyağında ise 2.sıradayız. Küçükbaş hayvanda Avrupa'da birinciyiz.Büyükbaş hayvanda ise Fransa'dan sonra ikinci sıradayız. Tavukta, balıkta net ihracatçı konumdayız. Bu gibi birçok tarım gıda hayvancılık alanında dünyada sayılı bir yere sahip ülkeyiz. Avrupa'da tarımsal hasılada birinciyiz. 

TÜRKİYE'NİN BİR BAŞARI HİKAYESİ VAR

Aslında burada Türkiye'nin çok ciddi bir başarı hikayesi var. Türkiye'nin mevcut başarı hikayelerinin üzerine yeni başarı hikayeleri yazmamız lazım. Ama yeni başarı hikayeleri yazmak geçmişe göre çok daha zor.  Ancak her nedense algısı son derece düşük. Tarım Bakanlığı bugüne kadar kendini anlatamamış. Şimdi biz bununla ilgili gerekli hazırlıkları yapacağız. Seçimlerden sonra bu algıyı değiştirecek bazı çalışmalarımız olacak. Bu algıyı yükseltmeliyiz. Ben her zaman söylüyorum. Tarım savunma sanayisinden daha önemli. Niye daha önemli. Çünkü en temel ihtiyaçtır. Bir ülkenin teknolojisi olabilir, uçakları olabilir herşeyi olabilir ama en nihayetinde gıdası olmak zorunda.. 

PATATES'DE GERÇEKLER ÇARPTIRILIYOR

Birisi çıktı bakan Patates ekimini yasakladı dedi.  Türkiye'de yıllık 4.5 milyon ton patates üretiliyordu. Dünyada Patates tüketimi ortalaması 34 kg iken, Türkiye'de 50 kg patates tüketiliyor. Türkiye patates tüketiminde önde olan bir ülkedir.1998 yılında patates alanlarının karantinaya alınması ile ilgili bir karar alınmış. Bu patates hastalıkları siğil ve benzeri hastalıkları ile alakalı. 20 yıl boyunca buraya patates ekemezsiniz. Başka şeyler ekebilirsiniz. Son derece teknik bir konu. İthalata izin verdiniz üreticiyi bitirdiniz deniliyor. Türkiye'nin aylık 350 bin ton kadar tüketimi var.  Bir erken uyarı sistemimiz var biz oradan herşeyi takip ediyoruz. Biz işimizi iyi biliyoruz. 15-20 gün hasat gecikecek. Geçen yıldan da biraz eksik var. Spekülatif bir fiyat hareketi olmasın diye bizimde yönlendirmemizle bir miktar ithalata izin verdik. Ama öyle bir zamanda izin verelim ki hasat gelmeden bu işler bitmiş olsun dedik. Ödemişte hasat en erken Haziran sonlarına doğru. Biz Nisan ayının 20'sine kadar süre için izin verdik. Ayrıca bir kota tanımladık. Bu kota da tüm Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 5'idir. 

ÖNÜMÜZDEKİ 25 YILDA GIDA ÜRETİMİNİ YÜZDE 50 ARTIRMAMIZ LAZIM

Önümüzdeki 25 yılda gıda üretimini % 50 daha fazla artırmamız gerekir. Bunu artırmak zor bir ev ödevi. Geçmişe göre daha planlı bir çalışma yürütmemiz lazım. Tarımın birkaç tane de yapısal sorunları var. Yapısal problemlerin çözülmesi içinde zamana ihtiyaç var. Bizim bu işleri yapacak hem azmimiz hem de kadrolarımız, hem de programımız var. Ancak seçim beklentileri biraz öteledi. seçim sonrası lansmanını yapacağımız çok ciddi bir programımız var. Bu programda yapısal süreçlerde Türkiye'nin daha iyileşmesine yönelik bir program. Ama şundan emin olun bu kadrolar ne yaptığını biliyor. Çok büyük bir bakanlık. 81 ili dolaşıyoruz. Ben temel prensibim ya hastaya veya ağaçtan düşene danışacaksın. Ben zaten üretimin içinden gelen bir insanım. Bu nedenle biz çiftçiye danışıyoruz. Problemlerin çoğuna zaten vakıftım. Bütün çarpıtmalara rağmen Anadolu da halkımızın bize büyük bir teveccühü var.

BİZ  RAKAMLARLA KONUŞURUZ

Yabancıların bir lafı var.Rakamları konuşmaya başladın mı? Şimdi konuşmaya başladın denilir.  Türkiye'nin buğday ithalatı var mı? Evet var. Ülkemiz yıllık buğday üretim miktarı ortalama 21 milyon ton, tüketim miktarı ise 19-20 milyon tondur. Üretimimiz tüketimimizi karşılamaktadır. Ülkemizin yıllık 4 milyon ton civarında buğday ithalatı bulunmakta olup söz konusu ithalat büyük ölçüde artan mamul madde (un, makarna, bisküvi, irmik ve bulgur) ihracatımız için gerekli ham madde ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Dahilde İşleme Rejimi kapsamında gerçekleşmektedir. Bu sayede yurtiçi ürün arzı üzerinde baskı oluşmaksızın dışarıdan alınan ürünler işlenerek katma değeri yüksek mamul madde olarak pazarlanmaktadır.


RAKAMLARLA ÜRETİM

Bilindiği üzere un, makarna, bulgur, bisküvi, irmik gibi buğday mamulleri ihracatı ülkemiz ekonomisine uzun yıllardır katma değer kazandırmaktadır. Nitekim ülkemiz dünya un ihracatında 2002 yılında 11. sırada yer alırken 2005 yılından itibaren yıllara göre 1 ve 2. sırada yer almıştır. Yine ülkemiz dünya makarna ihracatında 2002 yılında 7. sırada yer alırken 2005 yılından itibaren 2. sırada yer almıştır. 2002’den bugüne yapılan ithalat-ihacata baktığımızda 15 milyar $’lık 54 milyon ton buğday ithalatına karşılık, buğday karşılığı olarak 27 milyar $ tutarında 68 milyon ton ihracat gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla bu süre zarfında ülke ekonomisine 12 milyar $ katma değer sağlanmıştır. Bu durum da ülkemiz net ihracatçı konumundadır.

100 MİLYONU GEÇEN BİR EKO SİSTEMİ BESLİYORUZ

1980'li yıllarda 40 milyon nüfusumuz varken kendi kendine yeterli ülke efsanesi oluşturulmuş. Bugün 82 milyon nüfusumuz, 5 milyonda mültecimiz, 40 milyonda turist var. Şu an 100 milyonu geçen bir eko sistemi beliyoruz şu an.
Kendi kendine yeten 7 ülkeden biri gibi duygusal ve dogmatik terimlere ihtiyacımız yok.Katma değerli ürünler üreteceğiz.Mesela tohumda. Patateste tohum getirdiğiniz zaman 1.500 Avro'ya alıyoruz.Biz yurt dışına sattığımızda 800 dolara satıyoruz. 1.500 Avro niye yurtdışında kalsın. Bizimde çok yeni patates çeşitlerimiz var. Burada ki yeterliliğimizde 150 bin tondan 1 milyon 50 bin ton'a gelmiş.Tarlada yüzde 70'ler seviyesindeyiz. Onu da yüzde yüzlere çıkarmalıyız. 


TÜRKİYE'DE ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜ 60, FRANSA'DA 420, İNGİLTERE'DE 940

Diğer taraftan Türkiye'de atıl arazileri harekete geçirmemiz lazım.Ekilmeyen arazileri vergisi yükseltilebilir.Atıl arazileri üretime katmamız lazım. Türkiye'de 6.5 milyon hektar sulanabilir arazimiz var.2 milyon hektarı da sulamaya açmamız gerekiyor.Bu bizim için büyük bir ödevi.Bunu başaracağız. Sulanabilir arazi ile üretim miktarı da yüzde 30 artacak. 
Ölçeği büyütmemiz lazım.Türkiye'de ortalama arazi büyüklüğümüz 6 hektar. Yani 60 dönüm. Bu Fransa'da 420 dönüm, İngiltere'de 940 dönüm. Ölçeği büyütürsek problem kalmaz.

ET TÜKETİMİMİZ 6 KG'DAN 15 KG'A KADAR ÇIKTI
3 YILDA BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ

Türkiye'de Et'te zaman zaman ithalat yapıyoruz ki ben geldiğimden bu yana da pek yapmadık. Ama ihtiyaç olursa onu da yaparız. Toplum bu konuda hassas ve biz gerekli mesajı aldık. Bizim aldığımız tedbirlerle de 3 sene içinde bu alanda neticeleri alacağız. Et'te karkas ağırlığını artırma hedefimiz var. Karkas ağırlığı 180 kilodan 274 kiloya geldi. Biz bunu 320 kiloya çıkarmayı hedefliyoruz. Doğum aralıkları şu an 2.11. Biz bunu biraz daha yükselttiğimiz zaman Türkiye'nin et ithalat etmesine bir daha ihtiyaç olmayacak. Türkiye aslında 2.5 misli et üretimini artırmış. 420 bin tondan 1.1 milyon tona gelmiş. Ama ihtiyaç şu anda 1.2 milyon ton. Peki bu kadar artışa rağmen neden et ithal ediyoruz.Bir nüfus artışı. Diğer taraftan toplumda artan refahla birlikte toplumumuz daha fazla et tüketmeye başladı. 6 kg et tüketirken bugüne geldiğimiz bu tüketim 15 kg'a kadar çıkmış. Avrupa'da da 15-20 kg arasında bir tüketim var. 

EKONOMİK BİR TAARUZ YAŞADIK

Türkiye'nin ekonomik anlamda bir durgunluk yaşadı. Ama bunda en nihayetinde dış etkenlerde iç etkenlerde vardır. Türkiye'nin başarı hikayesini sürdürmemesi için birtakım iç ve dış olaylar yaşadık. 15 Temmuz darbe girişimi yaşadık.Ekonomik bir taarruz yaşadık. Ülkemiz içinde bunu gerekçelendirecek hiçbir gelişme yok iken döviz 4 TL'den 7.5 TL'ye çıkıyor. Peki bunu çıkartan yurt içi bir operasyon mu? Hayır değil. Türkiye zaman zaman dış odaklı darbeler yaşıyor.

Bakan Bekir Pakdemirli açıklamalarından sonra basın mensubunun sorularını yanıtladı.Sürenin kısıtlı olmasından dolayı ben sorularımı soramadım .Ama bakan'dan bir daha biraraya gelmeyle ilgili söz aldık.Sorularım bende saklı. Bakalım sayın bakanın yanıtları ve çözümleri neler olacak?   

  

  Sevgilerimle

Bu yazı toplam 573 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.