Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'Lİ CEMİL TUGAY İLE SAĞLIKLI KARŞIYAKA ÜZERİNE KONUŞTUK

A+A-

İzmir medya platformu üyeleri olarak Cumartesi günü  Karşıyaka CHP Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay' ile bir araya geldik.Cemil bey'i eczanemin olduğu zamanlardan yüz yüze tanışmasak da  gıyabında tanırım. Hastalarımdan hep hakkında iyi şeyler duyduğum mesleğini layığıyla yapan bir hekimdir.Cemil bey önce açıklamalarda bulundu.Sonrasında da sorularımızı yanıtladı.Tabi benim de kendisine sağlık temalı iki sorum oldu. Peki Sayın Tugay bu sorulara nasıl cevap verdi. İşte sorularım işte Karşıyaka'nın CHP'li adayı Cemmil Tugay'ın bana ve platform üyelerine verdiği cevaplar

 

  - Karşıyaka'da sağlık konusunda ve sosyal sorumluluk olarak neler yapmayı düşünüyorsunuz?projeleriniz neler?

Bazı spesifik sağlık kuruluşları kurmayı düşünüyorum.Bir tanesi ücretsiz kanser danışma merkezi olacak.Kanserli hastalarının ve ailelerinin her anlamda danışmanlığını yapacak bir merkez oluşturacağım.Ve bu bildiğim kadarıyla Türkiye'de bir ilk olacak.Kanser teşhisi konmuş bir hasta ve ailesi  hemen dağılıyor''biz nereye gideceğiz,nerede tedavi olacağız ''endişesine kapılıyor.Bu tedavinin yapılacağı kurumlarla ilgili bilgi vermek gerekiyor.Kanser hastalarının çalışmaları ve sosyal yaşantılarıyla ilgili  hukuki hakları var.Merkez bu bilgilendirmelerin danışmanlığını yapacak.Aynı zamanda bu süreçte hastanın hem kendisine hem de ailesine psikolojik destek sağlanacak.

***

Yine bir ilk olacak sporcu sağlık merkezi kurmak istiyorum. Lisanslı sporculara ücretsiz hizmet verecek,aynı zamanda geleceğe sporcu yetiştirmek için vücut ölçümleri yapan bir merkez olacak.Burada spor hekimi,fizik tedavi uzmanı ve rehabilitasyon uzmanları olacak.Burada görev alacak uzmanlar sporcunun ilaç ve diğer tedavilerini yapmayacak ama yaralanma sonrası tedavi süreçlerini takip edecekler ve gerekli yönlendirmeleri yapacaklar.Özellikle profesyonel ve amatör kulüplerimizin oyuncularına destek verilecek.İlçedeki 7-12 yaş arasındaki çocukların taramadan geçirilerek hangi spora yatkın olduklarına bakarak yönlendirme yapacağız.

Evde sağlık hizmetini geliştirmeyi ve daha yaygın hale getirmeyi istiyorum.

Sağlık taramaları yapmayı düşünüyorum.Çocuklarda diş sağlığından göz sağlığına kadar , kanser taramalarından, psikiyatrik hastalıklara kadar bir çok alanda sağlık taraması yapmayı planlıyorum.Bunları kendi bünyemizdeki imkanlarla,büyük şehir belediyesinin imkanlarıyla ve Eşref Paşa belediye hastanesinin imkanlarıyla ayrıca meslek odaları ve gönüllülerle yapmayı düşünüyorum.

 Karşıyaka'dan Çiğli eğitim araştırma hastanesine ve Ege üniversitesi hastanesine ulaşımı kolaylaştırmak için servis hizmeti kuracağız.

  -Engelsiz yaşamı desteklemek adına,engelli ailelerin yaşamlarını kolaylaştıracak,ihtiyacı olan özel çocuklarını hiçbir yere bırakamadıkları için sokağa çıkamayan , aileler ,özellikle annelerin birkaç saatte olsa çocuklarını emanet edip nefes almalarını sağlayacak bakım evi için neler yapılabilinir?Var mı böyle projeleriniz?

 Mustafa Kemal mahallesinde engelli günlük aktivite merkezi var.Detaylı olarak inceleme fırsatım oldu.Yeni bir kurum olduğu için daha kapasitesinin yüzde ellisiyle hizmet veriyor burayı geliştirebiliriz.En büyük sorun,buranın ortopedik engellilerin ulaşımını sağlayacak servisinin olmaması.İlk etapta bunu temin etmememiz lazım.Ama burası tabi ki yeterli değil.Yer temin edip iki tane daha merkez yapmamız lazım.Bütün engel sınıflarını kendi içinde gruplandırarak sosyal aktivitelerini ve sporlarını yapmalarını sağlayacak merkezler olmalı buraları.Ayrıca engellilerimizin iş sahibi olmaları için çalışmalar yapıp,iş sahalarını arttırmak için çalışmalar yapabiliriz.

Karşıyaka'nın en önemli avantajlarından bir tanesi yaygın ve etkin sivil toplum yapılandırılmasının olmasıdır.Bir çok dernek ve kuruluşla iyi planlamalarla çok güzel şeyler yapılabilinir. Mavişehir'de bir tane anaokulumuz var.Kapasitesinin çok altında çalışıyor.Burayı engelli günlük aktivite merkezine dönüştürebiliriz.Anaokuluna yukarıdaki mahallelerin çok daha fazla ihtiyacı var Oralara anaokulu açabiliriz.Sayın  Dr. Cemil Tugay cevaplarını bu şekilde verdi.Seçimlerde belediye başkanı olarak seçilirse bu projelerin hepsini hayata geçirebilmesini temenni ediyorum.bu projeler gerçekleşirse Karşıyaka sağlık ,sosyal ve engelsiz yaşam anlamında çok güzel adımlar atmış ve birçok yerden demokratikliğiyle olduğu kadar sağduyusuyla da öne geçmiş olacak.

Sevgilerimle

Bu yazı toplam 494 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.