Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Özlem ÜSKÜP- ECZACI...

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YÜREĞİMİZE KOR DÜŞTÜ

A+A-

YÜREĞİMİZE KOR DÜŞTÜ

Acı haberi aldığımızda salı akşamıydı. Kızım Yaren'in matematik öğretmeninin kızı Ayçe kendinden vazgeçmişti,ailesinden vazgeçmişti,yaşamaktan vazgeçmişti.Evlerinin ortasına, ailesinin yüreğine, bizlerin yüreğine koca bir ateşi bırakıp bu diyardan gitmeyi seçmişti.

Kızımı tutmak mümkün değil. Canı gitti, arkadaşı gitti, ilk defa böylesi bir acı yaşıyordu. O ağlayıp 'neden' diye isyan ettikçe ben cevapsız kaldım,kelimeler kifayetsiz kaldı. Dağıldı; okuldaki bütün çocuklar ,,öğretmenler çalışanlar,herkes paramparça. Kimimizin göz yaşları içine aktı, kimimizin ki dışarıya.  Ama akan gözyaşları yüreğimizdeki yangını, acıyı, söndürmeye bir nebze olsun azaltmaya yetmedi. Bizler acısını kelimelere dökemezken anne ve babanın acısını tarif etmem herhalde olanaksız olsa gerek. Ama şunu söyleyebilirim ki, Ayçe dünyanın en unutulmaz en tarifsiz acısını bırakıp gitti annesine ve babasına.

Yaren'in 'anne bu acı ,bu üzüntü unutulacak mı? 'diye sorduğu soruya 'Evet ..! Biz unutacağız, yüreğimizdeki yangın geçecek. Yasımızı tuttuktan sonra.hayatlarımıza kaldığımız yerden devam edebileceğiz. Ama Ebru öğretmenin yüreğindeki yangın son nefesine kadar devam edecek. Unutmak isteyecek yada ana yüreğiyle unutmak istemeyecek o acıyla yaşamayı öğrenecek yangın hiç bitmeyecek. 

Ayçe'nin bu vazgeçişinin sebebini hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama şunu bilin ki; çocuklarımız,evlatlarımız,can parelerimizin hiçbir sorunun çözümü böyle bir vazgeçiş değildir. Her problemin muhakkak bir çözümü bir çıkış yolu vardır, Sizler daha yolun başındasınız yaşamı yeni deneyimliyorsunuz .Sizlere büyük gelen sorunların çözümleri biz büyüklerde inanın ki  vardır . Her şeyinizi bizlerle paylaşın. Aklınızda çözemediğiniz her şeyi bizlere anlatın. Konu, sorun vs her ne olursa olsun şunu aklınızın bir yerine yazın ki ölüm dışında her şeyin bir çaresi vardır.  Sizin yaşlarınızda ,annenizin veya babanızın sizi anlamadığınızı düşündüğünüz zamanlar elbette olabilir. Belki haklıda olabilirsiniz;ama böyle zamanlarda ,fikirlerine değer verdiğiniz bir büyüğünüzle bir öğretmeninizle o sizi çıkmaza sokan adı neyse işte o sorunu paylaşın. Ne olursa olsun o şeyi içinize atmayın,i yaşamınızın baharında sorunlarınızı büyütmeyin.

Sevgili kızım biliyorum ki çok erken yaşadınız akran, dost arkadaş kaybınızı. Ama hayat böyle bir şey ne yazıktır ki. Yaşamın neyi nerede , ne zaman ve nasıl yaşatacağı hiç belli olmuyor. Biliyorum ki, travmayı atlatmanız kolay olmayacak, biraz zaman alacak. Ama tüm bu acının önünde yapmamız gerek çok ama çok önemli bir görev var. Şimdi yapılacak şey yasınızı tutmak ve sonrasında hiçbir zaman kabul etmeyeceğimiz bir kararla,çok erken yaşta zamansızca esas aleme geçen Ayçe'yi sevgiyle anmak ve ömür boyu, Ebru öğretmeninizi yalnız bırakmamak .

Acımız büyük , içimizde kor alev var....

Tüm acım ve sevgilerimle

Bu yazı toplam 1018 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.