479. YILINDA 6 TON MESİR SAÇILACAK

479. YILINDA 6 TON MESİR SAÇILACAK

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali programı öncesinde İzmir Medya Platformu ile bir araya gelen Manisa Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık festival ile ilgili açıklamalar yaptı.

A+A-

23-28 Nisan tarihleri arasında bu yıl 479’uncusu gerçekleştirilecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali programı öncesinde İzmir Medya Platformu ile bir araya gelen Manisa Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Bu yıl 479.’su düzenlenecek olan Manisa Mesir Şenliklerinde yurt içi ve yurt dışından çok konuklarını ağırlayacaklarını belirterek, 6 ton Şifayı dağıtacakları mesir şenliklerinin Manisa özelinde Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılarda bulunduğunu kaydetti.

İzmir Medya Platformu Üyeleri ile Mesir şenlikler öncesinde bir araya gelerek bu yıl 479'.cu gerçekleştirilecek olan Manisa Mesir Şenlikleri ve bu yıl yapılacak olan programlar hakkında açıklamalarda bulunan Manisa’yı ve Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği başkanı Ufuk Tanık Derneklerinin Türkiye’de örneği olmayan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade ederek “Derneğimiz Manisa’yı ve mesir geleneğini tanıtma amacıyla kuruldu ve 60 yıla yakın bir zaman bu amaç doğrultusunda çalışmalar yapıyor. Derneğimiz hem ulusal hem de uluslararası platformlarda Manisa’yı tanıtırken coğrafi kültürel zenginliğimizi de gözler önüne seriyor. Bu sene 479'uncusunu kutlayacağımız mesir festivali renkli görüntülere sahne olacak. Mesir, Manisa ile özdeşleşmiş durumda olan kültürel bir ürünümüz ve yüzyıllardır devam eden geleneğin güçlü bir şekilde tanıtılması gerekiyor” dedi.

ŞEHRİMİZE KATMA DEĞER SAĞLIYORUZ

Manisa’yı ve Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği başkanı Ufuk Tanık, mesir şenliklerinin Manisa özelinde Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılarda bulunduğunu ifade ederek “coğrafi ve kültürel zenginliğimizi gözler önüne seriyor. Manisa’yı ve Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneğinin ticari yönüyle ön plana çıkan bir dernek değildir. Biz Mesir macununu 12 ay boyunca kendi imalathanemizde 20 çalışan arkadaşımızla birlikte üretiyoruz. Bu üretimle birlikte aynı zamanda o şehre bir katma değer kazandırıyoruz. Tamamıyla kurumsal bir yapı altında yıl içinde vatandaşlara mesir macununu ulaştırıyor, istihdam sağlıyor, devletimize vergi ödüyoruz.Saçtığımız mesirin bile devletimize vergisini ödüyoruz.Buradan kazandığımız paranın tümünü başta mesir festivali olmak üzere Manisa’nın tanıtımı için amacına uygun olarak Manisa’ya aktarıyoruz” dedi.

MESİR ÇAYI VE MESİR LOKUMU ÜRETTİK

Mesir macunun 500 yıllık tarihi olduğunu aktaran Tanık, derneğin mesir çayı ve mesir lokumu ürettiğini belirterek “biz dernek olarak geleneğe en yakın mesir macununu üretiyoruz. Yüzde yüz şekerden, içinde hiçbir yabancı madde olmayan ve 41 baharata sadık kalınarak yapılan bir ürün. Bir geleneği yaşatıyorsanız açıkçası ürünle oynanmasına karşıyım” diyerek ürünü çeşitlendirdiklerini belirtti.

UNESCO KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNE ALDI

Tanık, Manisa Mesir Şenliklerinin UNESCO tarafından 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası' listesine alındığını ve Türkiye'nin en büyük festivalleri arasında yer alan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali bu yıl 479’uncu kez gerçekleştirileceklerini açıkladı.

6 TON MESİR SAÇILACAK

Ufuk Tanık, "Manisa Valisi, başta olmak üzere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı, Şehzadeler Belediye Başkanı, Manisa Turizm İl Müdürü ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederek biz yalnız değil, bir bütün olarak birlikte komite olarak hareket ediyoruz" dedi.

Program hakkında da bilgiler veren Tanık, "Büyük coşkuyla kutlanan festivalde bu sene 24 Nisan'da Kibariye, 26 Nisan'da Fettah Can ve 27 Nisan'da da Serkan Kaya'nın Cumhuriyet Meydanı'nda konser vereceğini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'yla birlikte festival haftasının başlayacağını duyurarak festivalde 28 Nisan Pazar günü tarihi Sultan Camii kubbe ve minarelerinden 6 ton mesir macununun halka saçılmasıyla festival sona erecek" dedi.

KOMİTE TEMSİLİ DAHA GENİŞ OLMALI

İzmir Medya Platformuna Manisa Mesir Şenliklerinin tanıtımı için gösterdikleri duyarlılığa teşekkür eden Manisa Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, bu tanıtımların ülkemiz içinde önemli olduğunu dile getirdi. İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan'da, Manisa Mesir Şenliklerinin dünyada bu kadar uzun süre kesintisiz devam eden az bulunur bir gelenek olduğunu ve ülkemiz içinde önemli bir tanıtım fırsatı sunacağını belirterek, tanıtım komitesinin daha geniş tutulması ve bunun bölgeye ülkeye mal edilmesinin önemli olduğunu kaydetti, Kaplan, İzmir medya Platformu olarak tarihi ve kültürel mirasımıza her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını belirtti.    

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.