ALİAĞA AYAKTA...AĞAÇLARA KIYMAYIN EFENDİLER...KAHREDEN GÖRÜNTÜLER

ALİAĞA AYAKTA...AĞAÇLARA KIYMAYIN EFENDİLER...KAHREDEN GÖRÜNTÜLER

Aliağa’nın en yakın köyü konumda ve 5 km uzaklıkta bulunan, son bütünşehir yasası ile mahalleye dönüştürülen Samurlu’da yaklaşık 40 yıl önce dikilen çam ağaçları “endüstriyel orman” vasfı gerekçesiyle kesiliyor.

A+A-

KUDRET KARAKULAK-ALİAĞA

Şu anda köyün güneyinde bulanan alanda ağaç kesme işlemleri devam ederken yaklaşık 2 milyon 500 bin metrekarelik alanda bulunan Geriş ve Murat Dağı Devlet Ormanındaki binlerce çam ağacının kesilme ihtimali köylüleri isyan ettirdi.

Ağaçların kesildiği bölgede toplanan köy halkı ve çevreye duyarlı vatandaşlar ağaç kesim işinin bir an önce durdurulmasını istedi. Konuyla ilgili doğru ve sağlıklı bilgi sahibi olamadıklarını belirten grubun sözcüsü Tuncay Narşap ağaçların kesilmesinden dolayı son derece üzgün olduklarını söyledi ve yetkililerden çalışmanın bir an önce durdurulmasını istedi.

“DEVLET VE KAMU YARARI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ”

Menemen Aliağa Çandarlı otoyol projesi kapsamında köylerinde binlerce zeytin ağacının kesildiğini ve ekolojik dengenin alt üst olduğunu ve olayın şokunu üzerlerinde atamadan bir sabah kalktıklarında kesilen çam ağaçlarını görünce ikinci bir şokla karşı karşıya kaldıklarını belirterek “Ramazan bayramının hemen öncesinde ne olduğunu anlayamadan ağaçlarımızı kesmeye başladılar. Olayı kimin neden yaptığını anlamaya öğrenmeye çalışırken sadece “endüstriyel orman” nedeniyle kesildiğini öğrendik. Onun dışında sağlıklı bilgi sahibi değiliz. Ancak şu bir gerçek ki köyümüzün ve bölgemiz için son derece üzücü ve  tehlikeli bir durum ortaya çıkıyor çünkü ekolojik dengemizi bozacak bir eylemle karşı karşıyayız. Otoyol projesi çerçevesinde kamu yararı devlet projesi vb gerekçelerle binlerce zeytin ağacımız kesildi ve biz köylüler olarak buna karşı çıkmadık. Ancak şimdi burada kesilen çamların kamu veya devlet yararına olduğunu kesinlikle düşünmüyoruz. Onun için bu olayın altında  “farklı amaçlar mı var?” sorusunu da kendimize sormadan edemiyoruz. “ dedi.

“EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Ağaç kesiminin durdurulması için resmi makamlara yazı ile müracaat ettiklerini belirten Narşap ağaç kesiminin durdurulmaması halinde eylemlerinin aratarak devam edeceğini belirtti.  Narşap “Haziran ayı başında Cumhurbaşkanlığına yazı ile müracaat ettik. Yazımız Çevre ve Orman Bakanlığına oradan da ilgili birimlere ulaştırılmış. Henüz bir netice yok.  Biz hiçbir zaman devletimizin karşısında olmuş bir köy değiliz hiçbir zaman da olmayız ancak bu çam ağaçlarının kesilmesini engellemek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bu tablo karşısında ağlamamak için kendimizi zor tutuyoruz. Bundan sonraki eylemlerimizde de duyarlı tüm çevrecilerden Aliağa’daki bölgemizdeki halkımızdan yardım ve duyarlılıklarını bekliyoruz. Bugüne kadar biz bu ormanlara gözümüz gibi baktık. Bugüne kadar tek bir çalı, tek bir dal koparmamış bizler bu ağaç kesimlerini mantık dışı buluyoruz. Her ne sebep olursa olsun bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi.

“DOĞAL HAYAT YOK EDİLİYOR”

Ağaç kesiminin ekolojik yaşamı yok ettiğine dikkat çeken Aliağa Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Seçkin Biltekin ise  “3 Mart itibariyle avcılık sezonu sona erdi. Bu süreç 24 Ağustos’a kadar devam edecek. Çünkü bu dönem hayvanların üreme dönemi, doğal yaşam şimdi yavrularını oluşturdu, şimdi bu yavrular büyütmeye çalışıyor. Bu kesilen ağaçlar nedeniyle doğal hayatı hayvanların üreme yaşama barınma hayatını yok ediyoruz. Bu yönüyle de bakıldığında çok yanlış olduğunu düşünüyor ve protesto ediyorum” dedi

 
 
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.