BORNOVA BÜYÜKPARK SAHNE OLACAK..İŞTE OYUNLAR VE KONULARI

BORNOVA BÜYÜKPARK SAHNE OLACAK..İŞTE OYUNLAR VE KONULARI

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) Kursiyer Oyunları Festivali büyük coşkuya sahne oluyor.

A+A-

Bornovalılar tiyatroya, bağışlanan kitaplar köy okuluna

 

 

Çocuk, genç ve yetişkin kursiyerlerin yanı sıra Kent Konseyi üyelerinin de kursiyer olarak yer aldığı yedi oyun sanatseverlerle buluşmaya başladı. Oyun biletlerini kitap bağışı karşılığı veren BBŞT, 18 günde yapılacak 28 gösterimin ardından bir köy okulunda kitaplık kuracak. 276 kursiyerin rol alacağı oyunlar sadece sahnede değil Büyükpark'ta da Bornovalılarla buluşacak.

 Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu Kursiyer Oyunları Festivali, Kent Konseyi Tiyatro Grubu'nun 'Sevgili Doktor' oyunuyla başladı. Bir yandan Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener Sahnesi'nde oyunlar sahnelenirken bir yandan sanat Büyükpark'a taşınacak. "Kuşlar Toplantısı" ve "Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü" oyunları 25 ve 26 Mayıs günlerinde Büyükpark'ta izleyicilerle buluşacak. Aynı tarihlerde BBŞT kursiyerleri 6 oyunu birden tiyatroseverlerle buluşturacak. Bornovalılar festival boyunca tiyatro dolu günler geçirirken, bilet karşılığında toplanan kitaplar da köy okullarındaki çocukların geleceğine ışık tutacak. Festivalin ardından belirlenecek bir köy okulunda kütüphane kurulacak.

 BBŞT Kursiyer Oyunları Festivali kapsamında Kent Konseyi Tiyatro Grubu'nun "Sevgili Doktor" isimli oyunun gösterimleri tamamlanırken, gençlik kursiyer oyunu "At", çocuk kursiyer oyunu "Gittim ve Döndüm", çocuk kursiyer oyunu "Küçük Kara Balık", yetişkin kursiyer oyunu "Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü", gençlik kursiyer oyunu "Kuşlar toplantısı" ve yetişkin kursiyer oyunu "Şekerpare" seyircilerle buluşacak.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "BBŞT, yalnızca çocuk ve gençlerimizi değil, her yaştan insanı tiyatroyla tanıştırıyor, buluşturuyor. Böylece yalnızca çocuk ve gençlere değil, onları yetiştiren insanlara da sanatın eliyle dokunuyor ve geleceği güzelleştiriyor. Bu yıl tüm Büyükpark'ı sahne yapmaya hazırlanıyoruz. Çünkü tiyatro hayatın kendisidir ve her yerdedir. "Önce insan" diyerek çıktığımız yolda amacımız Bornova'da daha çok insana ulaşmak, tiyatroyla tanışıklığı arttırmak ve daha çok hayata dokunmak. "Bornova hepimizin" diyerek, bu sene de her sene olduğu gibi Bornovalıları kursiyer oyunları festivalimizi izlemeye davet ediyorum" dedi.

 

Oyunlar ve konuları:

 

Sevgili Doktor (Kent Konseyi Tiyatro Grubu-Yetişkin-):

10-11-12 Mayıs'ta Sevda Şener'de oynadı.

Yazan : Anton Çehov

Uyarlayan: Neil Simon

Yöneten : Polat İnangül.

Oyunda 25 kursiyer sahne aldı.

 

Konusu: Amerikalı yazar Neil Simon'un Anton Çehov'un öykülerinden yola çıkarak, bir yazarın anlatımıyla birbirine bağladığı, birbirinden bağımsız iki perdelik 7 kısa oyun.

Sınıfsal ayrım, ataerkil yapı, sömüren sömürülen, yoksulluk gibi sistem sorunlarını mizahi dille anlatan, ancak güldürürken bir yandan da buruk bir tat bırakan trajikomik bir oyun.

 

At (Gençlik Kursiyer Oyunu):

15-18-19-22 Mayıs saat 20.00

25-26 Mayıs saat 19.00 Sevda Şener Sahnesi

Yazan: Gyula Hay

Çeviren: Özdemir Nutku

Yöneten: Hakan Taner Yıldırım

Oyunda 44 kursiyer sahne alıyor.

 

Konusu: "At", Macarlı oyun yazarı Julis Gyula Hay tarafından 1964 yılında yazılmış üç perdelik bir farstır. Oyun tarihin gelmiş geçmiş en baskıcı ve çılgın tiranı olarak bilinen Roma İmparatoru Caligula'nın sıradan bir atı konsül yapması ile gelişen olayları konu alır. Tarihte sayısız örnekleri olan, toplumların verilen kararlara sorgulamadan, koşulsuz itaatinin yanlış ellerde nelere mal olacağını gösteren bu parodi, totaliter rejim ve diktatörlerin ortaya çıkmasına belki farkında olmadan destek olan, çıkarlarına düşkün, korkak halkların güldürüsüdür. İnsanların statü, saygınlık ve para için neler yapabileceğini; kumar düşkünlüğü, menfaatçilik, ikiyüzlülük, kaypaklık ile yozlaşmış toplumu gözler önüne serer.

 

Gittim ve Döndüm (Çocuk Kursiyer Oyunu):

18-19-25 Mayıs 16.00 26 Mayıs 12.00 Sevda Şener Sahnesi

Yazan : Bilbo Baggins

Uyarlayan ve Yöneten: Ozan Gökmen

Oyunda 44 kursiyer sahne alıyor.

 

Konusu: Hobbitler macerayı hiç sevmez, küçük ve barışçıl kasabalarında daima huzurlu yaşarlar. Bizim Bilbo Baggins de keyif çatmak söz konusu olduğunda diğer Hobbitleri aratmaz. Fakat Bilbo için hayat hiç de planladığı gibi gitmeyecektir. Gri büyücü Gandalf, onu hiç beklenmedik bir yolculuğa ikna edecek ve Orta Dünya'nın kaderini değiştirecek olaylar zincirini başlatacaktır. J.R.R Tolkien'in romanından uyarlanmış bu oyunda, ne kadar küçük olursan ol, dünyanın büyük hadiselerine yön verebilmek için her zaman yapabilecek bir şeyler olduğunu gösteren Bilbo Baggins'in hikayesi oynanmaktadır.

 

Küçük Kara Balık (Çocuk Kursiyer Oyunu):

Yazan: Samed Behrengi

Oyunlaştıran: Fatoş Akkaya

Yöneten: Azat Serhat Koca

25 Mayıs 12.00 26 Mayıs 16.00

27-28 Mayıs 20.00 Sevda Şener Sahnesi

Oyunda 51 Kursiyer sahne alacak.

 

Konusu: Küçük bir balığın dünyayı ve çevreyi anlamaya çalıştığı yol hikayesi.

 

 

Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü (Yetişkin Kursiyer Oyunu):

25 Mayıs : 11.00 ve 16.00 saatleri arasında devam edecek.

26 Mayıs 11.00 ve 16.00 saatleri arasında devam edecek.

Sokak Tiyatrosu Büyükpark içi Uğur Mumcu KSM karşısı

Yazan: Federica Garcia Lorca Uyarlayan ve Yöneten : Ant Aksan

Oyunda 40 kursiyer sahne alacak.

 

Konusu: "Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü" çocuklara özgü o naif dili ile Lorca'nın en güzel eserlerinden biridir. Ne yazık ki bu büyük yazar köy köy dolaşıp oynadığı oyunlarının bedelini İspanya iç savaşı sırasında faşistler tarafından öldürülerek ödemiştir.

Ama Lorca'nın sözünü söylemesini engelleyemediler.

Anısına saygıyla...

 

Kuşlar Toplantısı (Gençlik Kursiyer Oyunu):

25 Mayıs 16:30 - 18:00 Büyükpark Havuz

26 Mayıs 16:00 - 18:00 Büyükpark Havuz (Sokak Tiyatrosu)

 

Yazan: Feridüddin Attar'ın Mantık Al-Tayr eserinden uyarlanmıştır.

Peter Brook / Jean-Claude Carriere uyarlamasından hareketle;

Metin Düzenleme: Aylin Yılmaz

Yöneten: İbrahim Güngör

Oyunda 45 kursiyer sahne alacak.

 

Konusu: Simurg, Zümrüdü Anka, Phoenix... Her kültürde var olan bir efsane...

7 vadi boyunca bir kuş yolculuğu, sonunda bulmak için Simurg'u!

 

Şekerpare (Yetişkin Kursiyer Oyunu):

25 - 26 - 27 - 28 Mayıs 21:00 Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu

Yazan: Yavuz Turgul

Uyarlayan: Engin Alkan

Yöneten: Esra Tarhan

Oyunda 27 kursiyer sahne alacak

 

Konusu: Dürüstlüğü yüzünden İstanbul'a sürgün gelen ve karakol amiri Ziver Bey ile çalışan bekçi Cumali, Galata'da bir genelevin kızlarından Şekerpare'ye ilk görüşte aşık olur. Ancak Ziver Bey'in Cumali'yle ilgili başka planları vardır. Evlatlığı Peyker'i hamile bırakan Ziver olayı örtbas etmek için kızı evlendirecek birini aramaktadır. Şekerpare'nin de Cumali'den hoşlandığını anlayan Ziver, genelev üzerindeki kontrolünü artırmaya çalışır. Hatta işleri evi kapatmaya kadar götürür. Ancak içlerine Cumali'yi de alan Letafet Hanım ve kızları, düzenbaz Ziver'e hiç ummadığı bir oyun oynayacaktır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.