BORNOVA'DA DOĞAL TARIM BİLMECESİ..PEKİ AĞAÇLARA NE OLDU?

BORNOVA'DA DOĞAL TARIM BİLMECESİ..PEKİ AĞAÇLARA NE OLDU?

Belediyesi gazetelere belediyenin doğal tarım atağına geçtiğini belirtti. Ancak tarım alanı olarak seçilen ormanlık alanın tam ortasında 20 dönüm alandaki ağaçların ne olduğu soru işaretleri yarattı.

A+A-


Bornova Belediyesi Basın Bürosu gazetelere belediyenin doğal tarım atağına geçtiğini belirten bir haber paylaştı. Basın bürosu haber ile birlikte doğal tarım alanının yapılacağı alanında fotoğraflarını gönderdi. Ancak belediye basın bürosundan geçilen fotoğraflarda ormanlık alan içerisinde 20 dönümlük alandaki ağaçların yok olduğunu gösterdi. Doğal tarım uygulaması yapılacağı söylenen 20 dönüm içerisindeki alan atıl alan olarak tanıtıldı. Doğal tarım alanı yapılacağı söylenilen bölgedeki ağaçların kesilip kesilmediği, ağaçların ne olduğu, kesildiyse ne zaman kesildiği, ormanlık alanda nasıl atıl alan oluştuğuna yönelik bir açıklama yapılmadı. Belediye haberinde şöyle dedi:

20 dönüm Ancak tarım alanı olarak seçilen ormanlık alanın tam ortasında 20 dönüm alandaki ağaçların ne olduğu soru işaretleri yarattı.Bornova Belediyesi, ilçenin eski köy yerleşimlerinden olan Yaka Mahallesi'ndeki 20 dönüm alanı Doğal Tarım Çiftliği'ne dönüştürüyor. Toprak iyileştirmeleri tamamlanan, ormanlık alanın ortasındaki atıl arazi, hem çiftçiler hem de doğal tarıma yönelen gönüllü vatandaşların, kullanımına sunulacak. 

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, doğal tarım yöntemleriyle, yani toprağı işlemeden, ağaçları budamadan, ilaç kullanmadan bir gıda ormanı yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

Sebze bahçesi de olacak

Doğal Tarım Çiftliği'nde ekosistemde yer örtücüler, onun üstünde tıbbi ve aromatik bitkiler, küçük çalı bitkileri, küçük ve büyük ağaçlar, her türlü meyve ağacı ve diğer ağaçlar olacak. Alanın bir kısmı da sebze bahçesi olarak kullanılacak. 20 dönümlük arazi içinde oluşturulacak gölet ise sulama amaçlı kullanılırken, pek çok canlı türü için yaşam alanı olacak. Gönüllüler hem oluşturulan ekosistemin gelişimini izleyebilecek hem de bu ekosistemle uyumlu tohumları toprakla buluşturabilecek.

Gönüllüler alanı inceledi

Bornova Belediyesi Tarımsal  Hizmetler Müdürlüğü,  toprak iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından gönüllüleri alanda buluşturdu. Alanda incelemeler yapıp yetkililerden bilgi alan gönüllüler adına konuşan İrfan Özbilgin, "Türkiye'de uzun zamandır bir doğal tarım çiftliği kurmak istiyorduk. Başkan İduğ'un desteğiyle, gönüllüler olarak el birliği yapıp, bu çiftliği oluşturacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

Kendi içinde devinecek
 
Ziraat Yüksek Mühendisi ve Peyzaj Mimarı, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Güney ise Doğal Tarım Çiftliği'nde tam bir ekosistem çalışması yapılacağını belirterek, "Doğada otsu bitkiler, çok yıllık otsular, alt çalı, orta çalı, büyük çalı, küçük ağaçlar ve büyük ağaçlar bir bütün oluşturur. Biz böcekler ve kuşlarla birlikte kendi içinde devinebilecek, zararlarını kendi kendine karşılayabilecek bir sistem kurmuş olacağız. Birçok bitkiyi tanıtıp insanlara doğa sevgisi aşılayacağız" diye konuştu.

 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.