CHP İZMİR TEYAKKUZDA...İL BAŞKANI YÜCEL'DEN ÇOK SERT YSK AÇIKLAMASI

CHP İZMİR TEYAKKUZDA...İL BAŞKANI YÜCEL'DEN ÇOK SERT YSK AÇIKLAMASI

YÜCEL "TAM KANUNSUZLUK YSK'NIN KARARIDIR"

A+A-

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerini iptal etmesini beklenmedik, hukuka ve vicdana aykırı bir karar olarak niteledi. İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin açıklamalarda bulunan Yücel  "Karar herkesin bildiği gibi siyasi ve iktidar baskısıyla alınmış bir karardır" dedi.

YSK'nın İstanbul seçimlerini sürpriz bir şekilde  iptal ederek yenilenmesine karar vermesinin yarattığı infial devam ederken, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'den  konuya ilişkin sert bir açıklama geldi, Yücel açıklamasında şunlara yer verdi.

TAM KANUNSUZLUK YSK'NIN ALDIĞI KARARDIR.

Hukuka, milletin iradesine, adalete ve yargıçların bağımsız karar vereceğine inanan herkesin inancı YSK'nın açıkladığı karar ile birlikte yerle bir olmuştur. Zaten AKP iktidarı altında geçen 17 yıldır yozlaştırılmış, taraftarlaştırılmış ve içi boşaltılmış olan adalet ve hukuk sistemimizin içinde bulunduğu içler acısı durum, YSK' nın aldığı İstanbul 2seçimlerinin yenilenmesi2 kararı ile birlikte tam anlamıyla içinden çıkılmaz bir adaletsizlik halini almıştır.İstanbul'da ne olduğunu YSK dahil tüm Türkiye biliyor. Seçimler yapıldı ve Ekrem İmamoğlu Belediye Başkanı seçildi. Bunun hukuka, seçmen iradesine, insan vicdanına ve ahlaka uygun bir seçim olduğunu, aslında  YSK' nın aldığı seçimlerin yenilenmesi kararının tam bir kanunsuzluk hali olduğunu YSK' da, AKP'de çok iyi biliyor. Ancak anlaşılan o ki, bunların derdi milletin iradesinin tecelli etmesi, adaletin temini ve hukukun işletilmesi değil. Bunları derdi İstanbul'da belediye kanalıyla yandaşa, tarikatlara ve eş dost vakıflarına akıtılan paraların kesilmemesidir. YSK, iktidarın hiçbir maddi temele dayanmayan itirazlarını kabul edip, seçimi iptal ederek kendi varlık sebebini inkar etmiştir. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yönetimde denge ve denetimin alınan kararla rafa kaldırılmıştır. Hukukla, vicdanla ve ahlakla ilgisi olmadığı gibi, YSK' nın içtihatlarına bakıldığında  YSK' yı kendi kendisini yalanlayan bir kurum haline getiren bu karar, tek adam yönetiminin, saray zihniyetinin milleti ve iradesini nasıl hiçe saydığının da açık bir göstergesidir.

23 HAZİRAN'DA HİÇBİR KUMPAS, HİÇBİR ÇETE..

Yenilenecek seçimlerin artık sadece bir belediye başkanlığı seçimi değil, AKP zihniyetine ve YSK 'nın hukuksuz kararına karşı,adaletin, vicdanın ve ahlakın yeniden inşa edilmesi için büyük fırsat olduğunu ifade eden Yücel, "Biliyoruz ki Ekrem İmamoğlu 23 Haziran'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kaldığı yerden devam edecektir. Hem de bu sefer, hiçbir kumpasın aradaki farkı kapatamayacağı, hiçbir çetenin İstanbul halkının iradesine darbe vuramayacağı büyük bir farkla kazanacaktır. Aydınlıktan, halk için yönetimden, baharın kardeşliği ve çok renkliliğinden korkanlar bilsinler ki, onların çirkinliklerini, hukuksuzluklarını, kirli pazarlıklarını ve tehditlerini örten karanlığı 31 Mart'ta nasıl yok ettiysek, 23 Haziran'da da  16 Milyon İstanbullu ile birlikte, o karanlığı ve karanlıktan beslenen zihniyeti bu kez kalıcı olarak yok edeceğiz.

CHP İZMİR TEYAKKUZDA

CHP İzmir örgütünün İstanbul seçimleri için teyakkuzda olduğu belirten CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, seçimlerin her anında görev almak için İzmir'den desteğe hazır olduklarını, bu bağlamda genel merkezin kararını beklediklerini ifade ederek " Yarın (8 Mayıs Çarşamba) Ankara'ya gidiyorum. Genel merkezde bu konuyla ilgili görüşmelerim olacak. Önümüzdeki günlerde de İzmir'de İlçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla bir araya gelerek, durum değerlendirmesi yapacak ve destek için yol haritası belirleyeceğiz. YSK' nın İstanbul kararı  tarihe utanç kararı olacak geçecek. Bunu yapanların, bu kararda imzası olan, hukuki ve siyasi olarak bu kararın alınmasında payı ve katkısı olanların daha da utanmaları için İstanbul il başkanımız Canan Kaftancıoğlu'na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na ve İstanbul il örgütümüze her türlü desteği vereceğiz"" dedi

   

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.