CHP’Lİ AKSOY: “MENEMEN’DE KADIN DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

CHP’Lİ AKSOY: “MENEMEN’DE KADIN DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Millet İttifakı Menemen Belediye Başkan Adayı CHP’li Serdar Aksoy, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında eşi Dilek Aksoy ile birlikte Menemenli kadınlarla bir araya geldi.

A+A-

 

Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda Çelenk sunma töreninin ardından 2 bin kadının katıldığı kahvaltı toplantısında konuşan Aksoy, kadına yönelik şiddete vurgu yaparak, ‘Menemen, kadına yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı bölgedir. Bunu bitireceğiz. Menemen’de kadın devrimi gerçekleştireceğiz’ dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kapsamında, CHP’li Serdar Aksoy tarafından, Menemenli kadınlar için kahvaltı verildi. Kahvaltıya, Menemen CHP Kadın Kolları Başkanı Behiye Karakaplan ile beraber yaklaşık 2 bin kadın katılım gösterdi.

8 Mart’ta yaşanan trajik olayı hatırlatarak söze başlayan CHP’li Serdar Aksoy, “Bugün, kutlamadan öte anma günüdür. 8 Mart günü ekmeği ve emeği için can veren kadınları rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Kadın, emekçidir, emektir” diyen Aksoy, “Bir milletin, bir ulusun ayakları üzerinde durabilmesi için ilk önce kadınların ayağa kalkması gerekir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ulusumuzun ayaklarının yere sağlam basması için ‘önce kadın’ demiştir. Kadınlara haklar ve özgürlükler tanınarak demokrasiyi güçlendirmiş ardından milletimizi kalkındırma yolunda ilk adımı atmıştır” ifadelerini kullandı.

“MENEMEN’DE KADIN DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

“Kadın haklarına sahip çıkılırsa, bir ulus, bir ülke ve millet daha hızlı kalkınacaktır” diye konuşan CHP’li Aksoy, “Eğer sosyal, siyasi ve ekonomik hayatta kadın varsa o ülke kalkınmış ülkedir. O ülke demokratik bir ülkedir. Demokrasinin yegane koşulu kadınların var olmasıdır. Şunu çok iyi biliyoruz; Bir kadın Özgürleştikçe erkekte özgürleşecektir. Bu çok önemlidir. Çünkü kendi çorabını dahi yıkamaktan aciz erkekler, özgürleşen kadınların yanında ayakta kalamıyorlar. Kadın özgürleşecek ve ardından erkek özgürleşmenin ne olduğunu öğrenecektir. Bu karşılıklı bir süreçtir. Kadınlarımız bu ülkede, birisinin eşi, kardeşi ya da kız çocuğu olarak anılıyor. Bu bitecek. Artık kadınlarımız başka kimliklerle değil, kendi kimlikleriyle var olmalı ve birisinin bir şeyi değil, kendi benliğiyle varlığını ortaya koymalıdır. O yüzden Menemen’de ‘Kadın Dayanışma Merkezleri’ kuracağız. Bu merkez sayesinde kadınlarımıza, üretim için alan yaratıp kooperatifler kurarak ekonomik özgürlük sağlayacağız. İlk hedefimiz budur. 2’nci hedef ise, kadına yönelik şiddeti durduracak ve bitirecek çalışmaları hızlandırmak olacaktır. Şu kadar söylüyorum ki, Menemen, kadına yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı bölgedir. Bunu bitireceğiz. Biz, Menemen’de kadın devrimi gerçekleştireceğiz’ şeklinde konuştu.

AKP iktidarının kadın haklarına yönelik politikalarına eleştiri yapan Aksoy, “Bu iktidar döneminde kadına yönelik şiddet yüzde 500 artmıştır. Kadınlar üzerinden sürekli kendisini var etmeye çalışan iktidar var karşımızda. Günümüzdeki iktidar ve bunlar gibi iktidarlar her zaman , kadınlar üzerinden kendilerini var etmek isterler. Açık ve net söylüyorum, bugün türban tak diyen iktidar yarın onu çıkar diyecektir. Erkekler üzerinden toplum organize etmez böyle iktidarlar, hep kadınlar üzerinden yaparlar bunu. Bunlara prim vermeyeceğiz” dedi.

‘KADIN ODAKLI’ PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Nisan ayı itibariyle ‘Kadın Odaklı’ projeleri hayata geçireceklerini vurgulayan Dilek Aksoy, “Eşimin aday adaylığından bu güne kadar süren çalışmalarına bende CHP Kadın kolları ve gönüllü kadınlarımızla beraber hız veriyorum. Gittiğimiz yer herde ve çaldığımız her kapıda bizleri sevgi ve dostlukla karşılayan her kadının gözlerinde öyle güçlü bir inanç var ki onların sayesinde ben ve çalışma arkadaşlarım daha da güçleniyoruz. Başaracağımıza olan inancımız daha da büyüyor. Çünkü ben biliyorum ki, kadın isterse, inanırsa başarır. Bildiğiniz gibi bizim öncelikli projemiz kadınlarla ilgili olanlardır. Nisan ayından itibaren de ‘Kadın Odaklı’ projelerimizi uygulamaya başlayacağız.Bizler Menemen’de kadının adını en güçlü şekilde var edeceğiz. Kadınımızı güçlendireceğiz. Bugün bize uzattığınız eli asla bırakmayacağız. Sizlere eşim adına söz veriyorum ki hep el ele ve omuz omuza olacağız. Birlikte başaracağız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.