CHP'Lİ BAYIR'DAN BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇOK ÖNEMLİ UYARI..

CHP'Lİ BAYIR'DAN BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇOK ÖNEMLİ UYARI..

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır belediye başkanlarını uyardı

A+A-

İstanbul seçiminin ardından CHP’li belediyelerin iktidara ve halka karşı büyük bir sınav vereceklerini kaydeden CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin belediye başkanlarına sıraladığı kuralları hatırlatarak, belediye başkanlarına çağrıda bulundu. Bayır, “Her şey çok güzel olacak! Söylemiyle yola çıkıldı. Tüm CHP’li belediyelerin, sadece sözde değil eylemde de bu yaklaşımı benimsediğini göstermesi gerekiyor. Bu süreçten sonra, hem iktidara, hem de halka karşı büyük bir sınav verecekler” dedi. 

23 Haziran’da gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP’li belediye başkanlarına da çağrıda bulundu. 

‘BUĞDAY CÜCÜKKEN, ÇOCUK KÜÇÜKKEN KONUŞULMAZ’

23 Haziran seçim sonuçlarının iktidar partisi için büyük bir hezimet olduğunu belirten CHP’li Bayır, “31 Mart seçimleri ve hemen ardından hukuki bir gerekçe olmadan gerçekleşen seçim iptali AKP’ye pahalıya patladı. Bu seçim yerel seçimin çok ötesine geçti. Demokrasinin tıkanan damarları yeniden açılmaya başladı. Demokrasi inancı canlandı. Seçim sonuçları, Milletin huzursuz ve mutsuzluğunun had safhaya geldiğinin göstergesi olurken, iktidar için büyük bir hezimet oldu. Seçmen sadece AKP’ye değil, tüm siyasetçilere mesaj verdi. Bu seçim bir partinin değil halkın seçimi oldu. Peki, bundan sonra ne olacak? Buğday cücükken, çocuk küçükken konuşulmaz, der bir Yörük atasözü… Her ne kadar birçok CHP’li belediye başkanı yeni seçildiyse de onlar için büyük bir sınav sorumluluğu başlıyor” diye konuştu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Haziran seçiminin ardından ilk meclis grup toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlatan Bayır, CHP’li belediyelerin genel başkanın talimatlarına harfiyen uyması gerektiğini belirtti. Bayır, konuşmasına şöyle devam etti:

BELEDİYE BAŞKANLARINA 7 KURAL ÇAĞRISI

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Haziran seçimlerinden sonraki ilk meclis grup toplantısında açıkladığı yedi kuralı, tüm belediye başkanlarının kelimesi kelimesine uygulaması gerekiyor. Rehavete kapılmadan kararlı adımlarla halkçı ve şeffaf belediyecilik anlayışı ile… Neydi bu 7 kural?

1.Beldedeki bütün kimlikleri kucaklayacaksınız. 

2. Hizmeti, zümre kişi akraba yandaş için değil halk için yapacaksınız. 

3. Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Dezavantajlı gurupları önceleyeceksiniz. 

4. Yoksullara yardım yaparken asla teşhir etmeyeceksiniz.

5. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. 

6. Belediye yönetim kurullarında liyakata uyacaksınız. 

7. Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz.”

CHP’NİN 2023’TE İKTİDAR OLMA ŞİFRESİ

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, “Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz. Asıl görevimiz şimdi başlıyor. Belediye başkanlarımıza düşen görev halk için başkanlık yapmaktır” sözlerinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bayır, “Bu sözcüklerin şifresi aslında çok açık! Yıllardır iktidar hasreti ile yanıp tutuşan CHP örgütünün 2023 yılında iktidar olabilmesi, belediye başkanlarının sosyal demokrat belediyeciliğin ne olduğunu uygulamaları ile kanıtlayıp, sosyal demokrat bir iktidarın neler yapabileceğini halka göstermesinden geçmektedir. ‘Her şey çok güzel olacak’ söylemiyle yola çıkıldı. Tüm CHP’li belediyelerin, sadece sözde değil eylemde de bu yaklaşımı benimsediğini göstermesi gerekiyor. Bu süreçten sonra, hem iktidara, hem de halka karşı büyük bir sınav verecekler” ifadelerini kullandı.

AKP BÖYLE DEVAM EDERSE PARÇALANIR

İktidar partisi hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Bayır, “AKP’nin iktidarlığını sürdürebilmesi için yeni bir politika ve yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacı var gibi görünüyor. Yeni arayışlar ve yeni bir oluşum kaçınılmaz olarak daha da hızlanacak. Bu süreçten sonra deneyecekleri yeni yolda, 17 yıllık iktidarlıkları dönemindeki gibi ayrıştırıcı ve ötekileştirişi dili kullanmaya devam ederlerse, kendilerini çıkmaza sokup parçalanacaklar” dedi.

SORUNLARI N ÇÖZÜMÜ İÇİN SİYASETTE DEĞİŞİM YETERLİ DEĞİL

Ülkede ciddi bir tahribat olduğunu söyleyen Bayır, sorunların çözümü için siyaseten değişimin yeterli olmadığını kaydetti. Toplumsal birlikteliği güçlendirecek siyaset anlayışına ve kadrolara ihtiyaç olduğunu belirten CHP’li Bayır, “Ülkemizin, demokrasiye, hukuka, eşitliğe, çoğulcu bir yönetim anlayışına geçmesi için asıl mücadele şimdi başlıyor. Eğitimde, ekonomide, tarımda, dış politikada; demokrasi, eşitlik, özgürlük, liyakat gibi temel değerlerin uygulanmasında onlarca yıla dayalı ciddi sorunları var. Ülkemizde büyük bir tahribat var. Tüm bu sorunların çözülmesi için, siyasetteki değişim yeterli değildir. Toplumun büyük bir kesiminin de dönüşüme ihtiyacı var. Ülkenin gidişatından endişe duyan tüm toplumsal oluşumların, bu dönüşüme katkı koymaları gerekiyor. Bu tahribatın bir an önce aşılmasını hızlandıracak bir üslubu benimsemesi ve bu yaklaşımı kararlılıkla, sürdürmesi gerekiyor. Evrensel değerlere dayalı toplumsal birlikteliğe ve bu birlikteliği daha da güçlendirecek siyaset anlayışına ve kadrolara ihtiyaç var. Gördük ki; Halk, Siyasilere kendi iradesinin gücünü yeniden hatırlattı. Toplum için geleceğe dair planlar yeniden yeşermeye başladı. Tarih kahramanları da yazar, diktatörleri de… Halkın aklından ne zaman ne geçeceğini çözemezsiniz. An gelir, sizi önce baş tacı yapar, sonra da yerin dibine sokar” açıklamasında bulundu.

HÜKÜMET HALKINDAN KORKTUĞU ZAMAN ÖZGÜRLÜK VARDIR!

Konuşmasını, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Eski Başkanı Thomas Jefferson’un sözleriyle sonlandıran Bayır, “Halk, hükümetinden korktuğu zaman diktatörlük; hükümet, halkından korktuğu zaman özgürlük vardır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.