CHP'Lİ POLAT'TAN ALİAĞA BELEDİYESİ'NDE YAŞANAN İŞÇİ KIYIMINA SERT TEPKİ..

CHP'Lİ POLAT'TAN ALİAĞA BELEDİYESİ'NDE YAŞANAN İŞÇİ KIYIMINA SERT TEPKİ..

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Aliağa Belediyesi’nde yaşanan işçi kıyımlarını değerlendirdi. İşçilerden çok sayıda şikayet telefonu alan Polat, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ı sert sözlerle eleştirdi.

A+A-

 

 

“PARTİZANLIK YAPMA, HALKA HİZMET ET!”

Polat yaptığı açıklamada, “Belediye başkanlarının görevi kendi siyasi görüşünde olmayanı dışlamak değil halka hizmet etmektir. Partizanlık yaparak insanları sınıflandırma dönemi artık bitmiştir. Halk hizmet beklerken ne yazık ki belediye başkanı, belediye bünyesinde çalışan işçi ve memurları fişlemekle meşgul! ‘Belediye de kadro yok’ denilerek işçileri işten çıkarıp, memurları da geçici görevlendirme ile başka illere süren bu anlayış, tam anlamıyla bir yıldırma politikasıdır. Öte yandan, kendinden olmayan işçi ve memurlara bu acımasız kıyımı gerçekleştiren Belediyenin, başka illerden memur alımlarına devam ettiği gelen telefon ve mesajlarla tarafıma ulaştırılmıştır. Aliağa Belediyesi’nin yaptığı bu kıyım düpedüz yandaşlarına kadro tahsis etmek adına; evlerine ekmek götürmek amacıyla emeği ve alın teri ile yıllardır çalışan bu işçilere kesilen cezadır” dedi. 

Polat, “Aldığım birçok mail ve mesajda bu iddiaları kanıtlayan belge de mevcuttur. Halk belediyeden hizmet beklerken, belediye kendi içinde bir siyasi kadrolaşmaya gitmekte ve ciddi mağduriyetlere sebebiyet vermektedir” diye açıklamalarda bulundu.

“HALKA DEĞİL RANTA HİZMET!”

Polat, açıklamasının devamında kibir, kin ve ayrıştırıcı politikaları artık bu ülkenin kaldırmadığını kaydederken, “Toplumumuz ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dilden ve uygulamalardan çok sıkıldı. Yerel yönetimlerin en önemli organı olan belediyelerin işi,  işçi kıyımları, mobbing, ayrıştırıcı ve nefret söylemleri ile işçileri işten çıkarıp, memurları istifaya zorlamak değil; sosyal politikalar, sosyal hizmet ve istihdamı ön planda tutarak vatandaşa doğru ve dürüst bir şekilde hizmet etmek olmalıdır” diye ifade etti. 

 “İŞÇİYE PARA YOK, YANDAŞA PARA ÇOK!”

Aileleriyle birlikte 39 gündür eylemde olan işçilerle görüşen Polat, işçi taleplerinin kazanılmış haklarının iadesini istediklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Çoğu işçi tek maaşla ev geçindirmeye çalışıyor. Bebek bezi alacak parası olmayan bu işçiler elektrik ve su faturalarını da ödemediklerinden yakınırken; normalde ayın 22’sinde aldıkları maaşlarının ödenmediğini belirtti. Kadrolu işçilerin içerde kalan paralarını üç ay içinde alacaklarını öğrendik. Biliyoruz ki bunlar işçileri oyalamaya yönelik sözler. Herhangi bir mahkememe yoluna gidilmemesi için alacakları parayla tehdit ediliyorlar. Belediye kasasında para olmamasını belirterek işçiye alacağını vermeyen belediye yandaşlarını belediye kadrolarına almaya devam ediyor. Aliağa Belediyesi’nde işçiye para yok, yandaşa para çok! Bu konunun takipçisi olacağımı, işçilerimizin ve memurlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağımı, bu çirkin olayların yaşanmaması için gerek İzmir’de gerek TBMM çatısı altında mücadele edeceğimi bilmenizi isterim. Haktan, hukuktan ve adaletten yana bir tutum sergileyene kadar Aliağa Belediye’sinin karşısındayım” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.