CHP'Lİ SINDIR: 'İKTİDAR KERVANI OTOYOLDA DÜZÜYOR'

CHP'Lİ SINDIR: 'İKTİDAR KERVANI OTOYOLDA DÜZÜYOR'

Milletvekili Sındır, “İktidar kervanı otoyolda düzüyor”

A+A-

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçesinin ve 2018 kesin hesabının görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi üzerinde tahmin ve gerçekleşmeleri arasında uçurum olduğunu söyleyerek Bakan Mehmet Cahit Turhan’a yüklendi.

“ÖNGÖRÜSÜZLÜKTÜR, YÖNETİM BAŞARISIZLIĞIDIR”

Sözlerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bütçe tahminleri ve gerçekleşmeleri arasında uçurumlar olduğunu belirterek sözlerine başlayan Sındır, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesindeki başlangıç ödeneği 31 milyar 338 milyon TL. Bu bütçeye 16 milyar 979 milyon TL aktarma ile ek ödenek verilmiş. Bakanlığın yılsonu harcaması 47 milyar 700 milyon TL. Yani buradan şunu söyleyebiliriz: 31 milyar 338 milyon liralık bütçenin, 2018 yılının başında 760 milyarlık merkezi yönetim bütçesinin içindeki payı yüzde 4,1 iken, yıl içerisindeki aktarmalarla bu pay yüzde 5,2'ye çıkmış. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın merkezi bütçedeki 4,1'lik payı bir yıl içinde farkına varılmadan yüzde 5,2'ye çıkmış. Yine Karayolları Genel Müdürlüğünün bütçe giderlerinin başlangıç ödeneği 18 milyar lira. Yıl sonu ödeneği ise 33 milyar 547 milyon lira. Yapılan harcamalar 33 milyar 547 milyon lira. Yani yine öngörülen bütçeye 15 milyar 692 milyon lira eklenmiş. Bunun adı tek kelimeyle öngörüsüzlüktür, yönetim başarısızlığıdır. ‘Kervan yolda düzülür’ diye Anadolu’da bir atasözü vardır. Bugünkü İktidar ise kervanı otoyolda düzüyor” dedi.

“KOMİK DURUMA DÜŞÜYORSUNUZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gerçekçi tahminlerle ve gerçekçi bir bütçeyle komisyon karşısına gelmediğini ifade ederek sözlerine devam eden Sındır, “bütçe büyüklükleri üzerinden Karayolları Genel Müdürlüğü 2019-2023 Stratejik Planında tanımlanan plan ve hedeflerin maliyetlendirmesinde 2020 yılı için 42 milyar 431 milyon TL öngörüldüğü halde aynı yıl için bütçe teklifinde sadece 21 milyar 195 milyon TL ödenek talep edilmiş, benzer bir şekilde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2019-2023 Stratejik Planında tanımlanan plan ve hedeflerin maliyetlendirmesinde 2020 yılı için 8 milyar 633 milyon TL öngörüldüğü halde aynı yıl için bütçe teklifinde 9 milyar 442 milyon TL ödenek talep edilmiş. Yani Karayolları Genel Müdürlüğünün 2020 yılı bütçe teklifi sözde planlananın yarısından dahi az. İktidar tarafından plana bir hedef konmuş ama bu bütçeye konmamış. Bu nasıl hedef? Yani nasıl uygulayacaksınız? Sayın Bakan, komik duruma düşüyorsunuz, bu stratejik planı hiç yapmayın daha iyi. Kanunun emrettiği, yönetmeliklerin gereğini yerine getirmek adına bir çalışma ortaya koymak sadece kendinizi kandırmaktır” dedi.

“PİRE İÇİN YORGAN YAKIYORUZ”

Wikipedia’nın erişime yasaklı olmasına değinerek sözlerine son veren Sındır şöyle konuştu: “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanımız da burada ve bağımsız bir kurum olarak komisyonumuza bütçe sunuşu da yaptı. 300 binin üzerinde Türkçe makale içeren dünyanın en zengin elektronik kütüphanesi Wikipedia’nın yasaklı olduğunu biliyoruz. Ülkemizi, IŞİD/DEAŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösterdiği için iktidar tarafından karartıldığı söylenen Wikipedianın yasaklanmış olması aslında pire için yorgan yakmaktır. Ülkemizi, devletimizi, hükümetimizi, DEAŞ'la veya terör örgütüyle eş değer gösterdiği için, ki bunu şiddetle reddeder ve kınarız, Wikipedia'nın ülkemizde siyasal iktidar tarafından yasaklanmış olmakla dünyanın bizim dışımızda geri kalan tüm ülkelerinin bu asılsız iddiaları görmesi engellenmiş olmuyor maalesef. Aslında bunu yasaklamakla bu ülkede yaşayan 81 milyonun, içerisinde 300 binin üzerindeki makalenin yer aldığı zenginlikten yararlanma hakkı gasp edilmiş oluyor. Bu kabul edilemez.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.