CHP'Lİ SINDIR SORDU BAKAN SOYLU CEVAPLADI..KİŞİ BAŞINA KAÇ POLİS DÜŞÜYOR

CHP'Lİ SINDIR SORDU BAKAN SOYLU CEVAPLADI..KİŞİ BAŞINA KAÇ POLİS DÜŞÜYOR

CHP’li Sındır sordu, Bakan Soylu’dan açıklama geldi

A+A-

 

 

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam ederken CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır tarafından sorulan; ‘kolluk personeli başına düşen kişi sayısı sorusuna’ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan itiraf gibi cevap geldi.

20 Kasım’da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığının 2020 yılı bütçesi görüşülürken Milletvekili Sındır, ‘Ülkemizde kolluk personeli başına düşen 211 vatandaş olduğu söylenmektedir. Bu hususla ilgili evrensel bir kriter var mıdır?’ sorusunu Bakan Soylu’ya yöneltti. Soylu yaklaşık 3 hafta sonra Sındır’ın sorusuna cevap verdi ve şöyle dedi: “Ülkelerde bir polise düşen vatandaş sayısına dair uluslararası bir kriter bulunmamakla birlikte 2018 yılı itibariyle AB ülkeleri ortalaması 314’tür. 2018 yılı için ülkemizde bir polise düşen vatandaş sayısı 247 iken 2019 yılı günümüz itibariyle bu değer 211’e kadar düşmüştür.” Gelen cevap sonrası iktidarı sert bir dille eleştiren Sındır, “İleri demokrasi diye yola çıktılar ama Türkiye’yi sürükledikleri nokta polis devleti olma yolunda” dedi.

“İKTİDARIN HEDEFİ POLİS DEVLETİ OLMAK MI?”

Soylu’nun cevabı sonrasında yazılı açıklamada bulunan Sındır, “Sayın bakandan itiraf gibi bir cevap geldi. Kolluk personeli başına düşen vatandaş sayısı Emniyette 261’den 211 kişiye düşmüş. Yani 1 kolluk personeli başına 211 kişi. Jandarmada ise bu rakam 121’den 92’ye düşmüş, 1 Jandarma personeline 92 vatandaş düşüyor. Bunun sınırı nedir sayın bakan? Kolluk kuvveti personel sayısında bu yıl yüzde 16’lık artış oldu. Bu artış nereye kadar gidecek? 1 kolluğa 1 vatandaş düşünceye kadar kolluk kuvveti personel sayısında artış durmayacak mı? Sayın Erdoğan 2009 yılında ‘Emniyet teşkilatımız rejimin sarsılmaz bir güvencesidir” demişti. Anlaşılan kurduğunuz tek adam rejiminin teminatı olarak polisi görüyorsunuz. Çünkü hukukun üstünlüğüne değil üstünlerin hukukuna dayanıyor ve bu sayede ayakta durabiliyorsunuz ve artık demokrasimizin güvencesi olarak halkımızı görmüyorsunuz. İleri demokrasi diye yola çıktılar ama Türkiye’yi sürükledikleri nokta polis devleti oldu” dedi.

“SAYISINI ARTIRMAK YERİNE ÖNCELİKLE ÖZLÜK HAKLARINI İYİLEŞTİRİN”

Güvenlik güçlerinin sayısını artırmak yerine, öncelikle özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden Sındır, “Halkımızın can ve mal güvenliğini canı pahasına gözünü kırpmadan koruyan kollayan, şehit olan, gazi olan polisimizin, jandarmamızın ve tüm güvenlik güçlerimizin sayısını artırmak yerine öncelikle onların insanca yaşayabilecekleri özlük haklarını iyileştirin. Onların da ailelerinin olduğunu, özel yaşamlarının olduğunu unutmayın. Hafta sonu, bayram tatili, gece gündüz demeden spor müsabakalarında, demokratik ve anayasal nitelikli miting, gösteri yürüyüşlerinde, her türlü güvenlik ihtiyaçlarında onlara verdiğiniz görevlerin karşılığında mesai ücretlerini de ödeyin. 3600 ek gösterge haklarını verin, Sayın Bakan. Ayrıca, unutmayın ki, halkımızın huzuru ve mutluluğu öncelikle huzurlu ve mutlu olan polisine ve jandarmasına sevgi ve güven duygusuyla tesis edilebilir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.