CHP'Lİ SINDIR: 'TÜKETİCİ KREDİSİ BORCU 176 KAT ARTTI'

CHP'Lİ SINDIR: 'TÜKETİCİ KREDİSİ BORCU 176 KAT ARTTI'

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Tire Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Atakan Duran için alana indi, Tire Mitinginde hemşerilerinden oy istedi.

A+A-

 

Sındır, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidarı boyunca tüketici kredisi borcu 176 kat artarak 399,4 milyar TL’ye ulaştı. Batan ekonomiye, yükselen işsizliğe, biten tarıma, kepenk kapatan esnafa, kıskaca alınan sanayicinin durumuna çözüm olmak derman olmak için ittifak yaptık” dedi.

 “VERİLEN DIŞ TİCARET AÇIĞI 1 TRİLYON DOLARI GEÇTİ”

Tire toplu konut meydanında toplanan binlerce vatandaşına seslenen Sındır, “ekonomi tepe taklak olmuş, iktidar ise bu tepe taklak gidişin adını dengeleme koyuyor. Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidarı süresince verilen dış ticaret açığı 1 trilyon doları geçti. Bu siyasal iktidar döneminde Türkiye’nin dış ticaret dengesi haftada ortalama 1,2 milyar dolar açık verdi. Sanayi ve imalat sanayi üretiminde 2009 krizinden bu yana görülmeyen seviyelerde düşüşler görüldü. Bu iktidar zoru başardı. Artık devletin, vatandaşların ve şirketlerin toplam borcu ise ülkenin gelirini aştı. 2002’de yılında Türkiye’nin her 100 TL’lik gelirine karşı 94 TL borcu varken, bu durum 2018 yılının üçüncü çeyreği itibariyle bu rakam her 100 TL’lik gelirine karşı 120 TL’ye çıktı. Ülke yangın yeri iktidarın tek derdi koltuk” dedi.

 “FAİZ LOBİSİNİ SEVEN BU İKTİDARI SANDIĞA GÖMÜN”

Vatandaşların ekonomik krizi iliklerine kadar hissettiğini ifade ederek sözlerine devam eden Sındır, “bu meydanda borçlarını takla attırmadan evinin, çocuklarının, kendisinin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilen var mı?  Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidarı boyunca tüketici kredisi borcu 176 kat artarak 399,4 milyar TL’ye, bireysel kredi kartı borçları ise 24 kat artarak 104,8 milyar TL’ye ulaştı. Bu iktidar dört bir yanından bereket fışkıran güzel topraklarımızda üretmemeyi, tüketmeyi ilke edindi. Bunu değiştirmek, bu basiretsiz gidişe dur demek sizin elinizde. Bir hafta sonra sandığa gidin ve gereğini yapın. Faiz lobisini seven bu iktidarı sandığa gömün. Vatandaşın refahını düşünmeyen, 16 yılda 456 milyar doları faiz lobilerinin cebine aktaran Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarına tarihi bir ders verin” dedi.

 “31 MART YEREL SEÇİMLERİNDE TARİH YAZACAKSINIZ”

Millet ittifakı olarak Türkiye’nin dört bir yanında seçimleri kazanacaklarını ifade ederek sözlerini sonlandıran Sındır, “Yurdumuzun dört bir yanında belediyeleri kazanacak ve kentlerimizdeki zenginliğin artık bir avuç yandaşın cebine değil vatandaşın hizmetine girmesini sağlayacağız. Şeffaf ve denetlenebilir bütçeli belediyelerle, yoksulluğun, açlığın önüne geçeceğiz. İyi ki varsınız. 31 Mart Yerel Seçimlerinde tarih yazacaksınız” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.