CHP'NİN BUCA ADAYI KILIÇ'TAN 'KADIN AÇILIMI'

CHP'NİN BUCA ADAYI KILIÇ'TAN 'KADIN AÇILIMI'

Seçim çalışmaları kapsamında Bucalı kadınlarla buluşan CHP Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, projelerini anlattı. 

A+A-

Kadınların toplumda yok sayıldığını söyleyen Kılıç, kadınların toplumun her alanında karşı karşıya bırakıldığı eşitsizlikleri ortadan kaldıracaklarını söyledi. Kadınların ekonomik özgürlüklerini kazandırmanın önceliği olacaklarını söyleyen Kılıç, “Bucalı kadınlarımız üretecek, kazanacak; kazandıkça özgürleşecek” dedi.

CHP Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, seçim çalışmaları kapsamında Bucalı kadınlarla bir araya geldi.  Kadınların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Erhan Kılıç, kadınlara yönelik yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Kadına yönelik şiddet ve söylemlerin her geçen gün arttığını söyleyen Erhan Kılıç, kadınların yaşadığı çevreden başlayarak toplumsal eşitliğin hakim olduğu bir ülke için çalışacaklarını ifade etti. Kılıç, ”Kadınlarımızın toplumun her alanında karşı karşıya bırakıldığı eşitsizlikler nedeniyle belediyelere çok büyük görev düşüyor. Çünkü belediyeler, vatandaşlara en yakın kamu yönetim birimidir. Biz kadınlarımızın ihtiyaçlarını en yakından görüp, yaşadığı çevreyi değiştirebilecek kurumlarız. Kadınlar evlerinden dışarı çıktığı andan itibaren bizim hizmet alanımıza giriyor. Öncelikli olarak temiz, güvenli, özgür bir ortamı kadınlarımıza sunacağız.  Bugün kadın cinayetlerinin arttığı, kadının toplumda yok sayıldığı, çocuk gelin sayısının arttığı, cinsel istismar ve hakaretin arttığı bir Türkiye’de yaşıyoruz. Ülkeyi yönetenlerin her fırsatta ayrımcı, ötekileştirici, cinsiyetçi söylemlerine karşın biz yaşadığımız kentte kadınlarımızın maruz kaldığı eşitsizliği ortadan kaldıracak bir dönüşüm gerçekleştireceğiz” dedi.

KADIN ÜRETTİKÇE KAZANDIKÇA ÖZGÜRLEŞECEK 
Kadınlara yönelik projelerini anlatan Erhan Kılıç, öncelikli olarak kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için çalışmalar gerçekleştireceğini söyleyerek, “İlçemizdeki kadınların büyük bir bölümü işsiz. Yoksulluğun, işsizliğin, umutsuzluğun zirveye çıktığı ülkemizde biz kadınlarımıza yeniden umut olacağız. Belediyemiz tarafından gerçekleştireceğimiz çoğu projede öncelikli olarak kadınlarımızın istihdamını sağlayacağız. Kadın kalkınma kooperatiflerini hızlı bir şekilde kurarak, kadınlarımızın ürettikleri ürünleri, İzmir’e Türkiye’ye ve uzun vadede dünyaya pazarlamalarını sağlayacağız. Bucalı kadınlarımız kooperatifler aracılığıyla üretecek, kazanacak; kazandıkça özgürleşecek. Kadın ekonomik bağımsızlığa kavuşmalı. Kadın hayatına dair kararları kendi başına vermeli. Biz bunu başarabilmek için elimizden gelenin en iyisini, kadınlarımızla birlikte yapacağız” şeklinde konuştu.

KADIN DANIŞMA VE DAYANIŞMA MERKEZİ 
Buca Belediyesi tarafından hizmete açılan Özgecan Aslan Kadın Danışma Merkezi’nin daha kapsamlısını, öncelikli olarak dezavantajlı mahallelerde açılacağını söyleyen Kılıç, “Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hakları, toplumdaki rolleri ve sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapacak merkezlerimiz aynı zamanda kadın istihdamı, kadın sağlığı ve kadının sosyal statüsünün yükseltilmesi amacıyla psikolojik, sosyal, hukuksal ve ekonomik boyutlarıyla faaliyetlerde bulunacağız.  Kadın Dayanışma ve Danışma Merkezleri’mizde  Gerek bireysel gerekse grup çalışmaları ile kadınlarımızın psikolojik, sosyal, hukuksal sorunlarına birlikte çözümler aranacak ihtiyaç duydukları danışma ve dayanışma sağlayacaklar. Merkezlerimizde periyodik olarak gerçekleştirilecek seminerlerle kadınlarımızın sağlıklı hamilelik, ilk annelik, sağlıklı beslenme ve diyet, yasal haklar ve bunların nasıl kullanılabileceği gibi birçok konuda bilinçlenme kazanma imkanı sağlayacağız.  Merkezlerimizde kadınlarımızın talepleri doğrultusunda ihtiyaç duydukları meslek edindirme, kişisel gelişim, sanatsal, kültürel, sportif kurslar ve etkinlikler düzenleyeceğiz.

MOBİL VE TAM GÜN KREŞLER 
Halkı için çalışan belediye anlayışının bir gereği olarak kadınların gerek istihdamında, gerekse sosyal hayatında yaşamını kolaylaştıracak çalışmaları hayata geçireceklerini söyleyen Kılıç, “Kadınlarımızın gündelik hayatında toplumun her alanında aktif olabilmeleri, çalışabilmeleri için kreş çalışmalarımızı arttıracağız. Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi’nde bir kreş açacağız. Belediyemiz bünyesinde organize edeceğimiz gezici bir TIR'ın dorsesi üzerine 60 metrekarelik gezici kreş oluşturacağız.  3-6 yaş grubundaki çocuklarımıza ve ailelerine eğitim sağlayacak mobil kreş projemiz, çeşitli nedenlerle yoğunluk oluşan semtlerimizde ve Pırlanta Merkezleri’mizin henüz kurulmadığı mahallelerimizde hizmet vereceğiz. Vatandaşlarımızdan gelen yoğun talebe kayıtsız kalmayarak uygun fiyatlarla tam gün hizmet veren kreşlerimiz de semtlerimizde kuracağız” dedi.

ANNE KARNINDAN BÜYÜYENE KADAR YANINIZDAYIZ
Çocukların doğumdan itibaren sağlıklı ve bilinçli bir nesil yetişmesi için çalışmalar gerçekleştireceklerini ifade eden Kılıç, “Hoş geldin bebek projesiyle daha anne karnından başladığımız eğitim ve destek sürecimize çocuklarımız büyüyene kadar devam edeceğiz. 0-3 yaş Genç Anneler Kulübü ve 3-6 Yaş Çocuk Bakım Hizmetleri çalışmalarımızla konusunda uzman pedagog, psikolog ve eğitimciler eşliğinde sadece sözlü, yazılı ve görsel eğitimler vereceğiz. Anne ve çocukların birlikte deneyimlemesine imkan sağlayacağız. çocuklarımızın gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun, zengin uyarıcı ortamlar sağlayarak bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerini destekleyecek merkezler oluşturacağız” diye konuştu.

KADINLARIMIZLA BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu çalışmalarımıza ek olarak kadınlarımızın özgür ve rahat bir yaşam sürebilmeleri için,  sokağımızın kaldırımı, ışıklandırması, temizliği, yürüyüş alanları, rahatça vakit geçirilebilecek parklar ve yeşil alanlar, spor alanları gibi hizmetleri en üst noktaya çıkararak kadınlarımızın yaşadığı çevredeki imkanları maksimize edeceğiz. Laf olsun diye değil kullanılabilir hizmetler üreteceğiz. Kadınlarımızın evden çıkmasını kolaylaştıracağız. Bunların hepsini kadınlarımızla el ele yapacağız. Onlara sorarak danışarak yapacağız. Kadınlarımız için hizmet değil kadınlarımızla hizmet üreteceğiz.  Biz kadınlarımızla birlikte güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.