GÖZÜN AYDIN BALÇOVA..KAZANAN ÇALKAYA OLDU

GÖZÜN AYDIN BALÇOVA..KAZANAN ÇALKAYA OLDU

İzmir İl Seçim Kurulu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığına ilişkin ilçe seçim kurulunun aldığı kararı reddetti.

A+A-

İzmir İl Seçim Kurulu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığına ilişkin ilçe seçim kurulunun aldığı kararı reddetti. Böylece Mehmet Ali Çalkaya’nın CHP’den yeniden adaylığıyla ilgili yaşanan kriz sona erdi. Balçova İlçe Seçim Kurulu’nun güvenlik soruşturması sonrasında Balçova Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Çalkaya’nın Yargıtay’da sonuçlanan “Cumhurbaşkanına hakaret” davası nedeniyle adaylığına engel olacak işlem gerçekleştirmişti. Çalkaya’nın 11 ay 20 gün ceza aldığı ve 14 bin TL para cezasına çevrildiği ceza dosyasının bulunduğu ifade edilerek “memnu hakların iadesine ilişkin” mahkeme kararını getirmesini istemişti.

İlçe Seçim Kurulu’nun siyasi partilerin temsilcilerinin de katıldığı toplantıda oy çokluğu ile aldığı bu karar büyük tepki toplamış ve pazar günü düzenlenen ve binlerce Balçovalı'nın katıldığı bir miting ile protesto edilmişti.

İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı karar yapılan itirazın ardından İzmir İl Seçim Kurulu’nun gündemine geldi. Seçim Kurulu, siyasi parti temsilcilerin de katıldığı bir zirvede durumu masaya yatırdı. Toplantıda, 11 ay 20 gün cezanın paraya çevrildiği belirtilirken cezanın 1 yılı aşmadığı için adaylığa engel olmaması gerektiği dile getirildi.

AKP İzmir İl Başkanlığı adına seçim kurulunda görevli olan İl Disiplin Kurulu Başkanı Av. Serhat Metin olumlu görüş bildirdi. Metin, ilçe seçim kurulunun aldığı kararın yanlış olduğunu ve 11 ay 20 gün cezanın tartışmalı olduğunu vurguladı. Metin, kurumsal görüşünde, Çalkaya’nın adaylığının devamına ilişkin görüş bildirdi.

İl Seçim Kurulu yaptığı incelemenin ardından ilçe seçim kurulunun aldığı kararı ret etti. Seçim Kurulu, Çalkaya’nın adaylığının önündeki engeli kaldırdı. Ve Çalkaya’nın aday olarak kalmasına karar verildi.

Kararın ardından Balçova'da büyük sevinç yaşandı. Mehmet Ali Çalkaya kararı öğrendikten sonra sosyal medya hesabından "Demokrasi kazandı, milletin iradesi kazandı. Balçova'nın iradesi kazandı. Adaylığım önündeki engel kalktı. Demokrasi mücadelemizde destek veren herkesi saygıyla selamlıyorum" mesajını paylaştı. Çalkaya kendisine destek veren İzmir basınına da teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.