İZMİR FUARI'NDA 'İSTANBUL' HATIRASI

İZMİR FUARI'NDA 'İSTANBUL' HATIRASI

İzmir Fuarı’nda “İstanbul” hatırası

A+A-


Bu yıl 88’incisi gerçekleşen İzmir Enternasyonal Fuarı’nda (İEF) ilk kez Onur Konuğu İl olan İstanbul, fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü. 2 Numaralı Hol içinde yer alan İstanbul, birbirinden özel kitapları, tarihi tramvayı, Galata Kulesi’nin dev maketi ve çeşit çeşit etkinlikleriyle konuklarını ağırladı. 

Yüzbinlerce kişiyi Kültürpark’ta ağırlayan 88. İEF’nin açılış törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da sevenleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştı.

 

İzmir’in 88 yıllık değeri, Türkiye’nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), açıldığı 6 Eylül’den bu yana yüzbinleri ağırlamaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından gerçekleşen 88. İzmir Enternasyonal Fuarı; konser, tiyatro, söyleşi, sinema gibi etkinliklerle kültür, sanat ve eğlencenin merkezi haline geldi. Dünya ve Türkiye’nin her noktasından misafirlerini ağırlayan İzmir Fuarı’nda, Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul, 88 yıllık tarihte ilk kez Onur Konuğu İl olarak yer alıyor. Kahramanmaraş’la birlikte bu yılın konuklarından olan İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 Eylül tarihinde gerçekleşen açılışta da fuar misafirleri tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştı.   

Fuar misafirlerinden büyük ilgi
Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alan, tüm dünyanın yakından takip ettiği İstanbul, 88 yıllık İEF’de ilk kez Onur Konuğu İl olarak yer aldı. İstanbul; 2 No’lu Hol’de kenti anlatan birbirinden özel bölümlerle katılım sağlayan İstanbul, başta İzmirliler olmak üzere Türkiye ve dünyadan gelecek misafirler tarafından büyük ilgi gördü. Vatandaşlar, dev stant içerisine yerleştirilen Galata Kulesi maketi, İstiklal Caddesi’nin simgelerinden tramvayın küçültülmüş haliyle sık sık fotoğraf çektirdi. Binlerce insan, 88. İEF’den yeni hatıralar biriktirerek ayrılma fırsatı yakaladı. İstanbul standında ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli konulardaki yayınları, söyleşiler, müzik dinletileri ve etkinlikler gerçekleşti.    

Üç imparatorluğa başkentlik yaptı
İstanbul’un tarihi Yenikapı Theodosius Limanı kazılarıyla 8 bin 500 yıl geriye uzandı. İstanbul’un en ilginç özelliklerinden biri Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi üç evrensel imparatorluğa başkentlik yapmış olmasıdır. Son verilere göre 15 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan İstanbul Türkiye’nin en çok nüfusa sahip kenti. Ekonomi, tarih ve sosyokültürel açıdan en önemli şehirlerinden biri.

2005 yılında başladı
“Onur Konuğu İl” uygulamasına 2005 yılında 74’üncü İzmir Enternasyonel Fuarı’nda (İEF) başlandı. Böylece geçmişte çok sayıda ilin Vilayetler Pavyonu kurduğu İEF’te kentlerin daha yakından tanınması ve şehirlerarası ticari bağlantıların artırılması için yeni bir deneyim başlatılmış oldu. 2005 yılında, İEF’nin ilk Onur Konuğu İl’i Mardin’den sonra sırasıyla Uşak, Çorum, Karabük, Çanakkale, Gaziantep, Denizli, Hatay, Sinop, Diyarbakır, Malatya, Eskişehir, Manisa, Muğla Onur Konuğu İl olarak İzmir Fuarı’nda yer aldı. 83. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ise ilk kez iki il birden (Diyarbakır ve Malatya) Onur Konuğu İl oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.