İZMİR'DEKİ KAÇAK YAPILAŞMA ORANI İSTANBUL VE ANKARA'NIN İKİ KATI

İZMİR'DEKİ KAÇAK YAPILAŞMA ORANI İSTANBUL VE ANKARA'NIN İKİ KATI

İmar Barışı başvuru sayılarını değerlendiren İMDER başkanı İslam Yıldırım başvuru sayısı nüfusa oranlandığında İzmir, İstanbul ve Ankara'nın iki katı başvuruda bulunulduğunu belirtti..

A+A-

 

İmar barışı başvuruları 15 Haziran 2019 cumartesi günü sona eriyor. Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum dün yapmış olduğu açıklamada imar bağışının uzatılmayacağının sinyalini verdi. Bakan Kurum yaptığı açıklamada bugüne kadar 10 milyon 79 bin vatandaşın imar barışından faydalandığını söyledi.

İmar Barışında en çok başvuru yapılan iller;

İstanbul: 1 milyon 747 bin

İzmir: 811 bin 452

Ankara: 469 bin

İmar Barışı başvurularıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) başkanı İslam Yıldırım nüfus oranları göz önünde bulundurulduğunda İzmir’in oransal olarak İstanbul ve Ankara’nın iki katı fazla başvuruda bulunduğunu söyledi. Yıldırım şu ifadeleri kullandı, İzmir özelinden konuya yaklaşarak farklı bir pencere açmak istiyorum. 2018 nüfus sayımında İstanbul nüfusu 15 milyon 67 bin, Ankara nüfusu 5 milyon 504 bin, İzmir nüfusu 4 milyon 321 bin. İstanbul’un nüfusu, İzmir’in neredeyse dört katına yakın. İzmir’in nüfusu İstanbul ile aynı olsaydı açıklanan resmi rakamlara göre İzmir’de imar barışı başvuru sayısı 3 milyon 200 bin olacaktı. Yani İstanbul’un iki katı. Ankara ile kıyasladığımızda; Ankara’nın nüfusu İzmir’den 1 milyon fazla olmasına rağmen başvuru sayısı İzmir’in yarısı kadar.

HANGİ SOKAKTAN GİRERSENİZ GİRİN GECEKONDUYA ÇIKARSINIZ

Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti, “Peki bu vermiş olduğumuz bu rakamlardan ne sonuç çıkarabiliriz? İzmir’de ikamet eden vatandaşlarımız imar bağışına daha duyarlı diyebiliriz. Bakış açımızı biraz daha genişletecek olursak İzmir’de kaçak yapı oranı ve gecekondulaşma İstanbul ve Ankara’dan daha fazla olduğunu görürüz. İzmir’de kaçak yapılar ve gecekondu gerçekten diğer büyük şehirlere oranla daha çok. Bugün ana arter yollardan hangisinden İzmir’e girerseniz girin çarpık yapılaşmayı, gecekonduları gözlerinizle göreceksiniz.”

OLASI BİR DEPREMDE İZMİR’İN YARISI ENKAZA DÖNÜŞÜR

Mevcut planlarla İzmir’in dönüşmesinin mümkün olmadığını belirten Yıldırım, “Asıl vahamet de işte burada. İzmir’in mevcut imar planları ve yürürlükte olan planlı alanlar imar Yönetmeliği ile bu riskli alanların dönüşmesini imkansız hale getiriyor Allah korusun olası bir depremde İzmir’in neredeyse yarısı enkaz haline gelecektir" dedi.

Kaynak:İnşaat Deryası

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.