İZMİR'E 100 OTOBÜS GELİYOR..ELEKTRİKLİ OLANLAR VAR

İZMİR'E 100 OTOBÜS GELİYOR..ELEKTRİKLİ OLANLAR VAR

ESHOT’un 2020 bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi

A+A-


ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 1 milyar 444 milyon 576 bin TL’lik 2020 yılı gider bütçesi, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti. Yeni yılda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci politikaları doğrultusunda 20’si elektrikli 100 yeni otobüs filoya dâhil edilecek. Başta güneş enerjisi projeleri olmak üzere çevre dostu pek çok yatırım da hayata geçirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı gider bütçesi, belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı Performans Programı ve 2020 – 2024 yıllarını kapsayan Stratejik Plan’daki hedeflerle uyumlu olarak hazırlanan bütçede, gider kalemleri toplamı 1 milyar 444 milyon 576 bin TL olarak hesaplandı. Kurumun gelirinin ise 1 milyar 42 milyon 307 bin TL olması öngörüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, ESHOT’un gelir bütçesini ise oy çokluğuyla kabul etti.

ESHOT’un 2020 programında doğa dostu yatırımlar dikkat çekiyor. Önümüzdeki yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüs filosunu 20’si elektrikli toplam 100 adet otobüsle güçlendirecek. Bisiklet ve diğer bireysel motorsuz araçların toplu taşıma ile uyumu sağlanacak ve farklı hatlardaki otobüslerde seyahat edebilme olanakları artırılacak.

ESHOT elektrik tüketiminin %62’sini güneşten sağlayacak
Halen ESHOT Gediz Ağır Bakım Tesisleri’nde bulunan çatı tipi güneş enerjisi santrali (GES), kurulacak iki yeni santral ile güçlendirilecek. Yaklaşık 1,5 megavat gücündeki GES santrali ile yıllık 2 milyon 250 bin kilovatsaat elektrik üretilerek,  yıllık 1 milyon 600 bin TL’lik tasarruf sağlanacak. Ayrıca Karşıyaka Ataşehir ve Buca Adatepe garajlarına da iki ayrı GES kurulacak. Her biri 1megavat gücündeki iki santralle yaklaşık 3 milyon kilovatsaatlik elektik enerjisi üretilecek. Böylece, Gediz Ağır Bakım Tesisleri ile birlikte toplam değer 4 milyon 260 bin kilovatsaaati bulacak. Tüm yatırımlar hayata geçirildiğinde ESHOT’un toplam elektrik tüketiminin yüzde 62’si güneşten elde edilecek.

Bin 536 otobüs ve 141 hizmet aracıyla görev yapan ESHOT, başta engelli ve dezavantajlı vatandaşlar olmak üzere herkesin toplu ulaşımdan en iyi şekilde yararlanabilmeleri için durak ve otobüs içi sesli ve görüntülü bilgilendirme sistemleri kuracak. Bunlarla uyumlu mobil uygulamalar geliştirilecek. Personelin eğitimine yönelik çalışmalar devam ederken; mevcut atölyelerin, garajların ve diğer tesislerin fiziki yapıları da iyileştirilecek.

İlan gelirleri artırılacak
Çevre ilçelerdeki toplu taşıma kooperatifleri, sıfır kilometre otobüslerle ve ESHOT denetimli olacak şekilde ulaşım sistemine dahil edilecek. Seferihisar’la başlayacak uygulama, önce Yarımada’daki diğer ilçeleri, ardından da tüm çevre ilçeleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

ESHOT gelirlerini artırma hedefi çerçevesinde kuruma ait otobüslerdeki ve duraklardaki reklam alanlarını, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre kiralayacak.

Hükümetten iki önemli istek
Belediye Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerinde, ülke ekonomisinin durumu ve özellikle girdi maliyetlerine yapılan zamlar nedeniyle toplu ulaşım maliyetlerinin artması da gündeme geldi. CHP’li meclis üyeleri, daha ucuz taşımacılık yapabilme yolunda çok önemli iki talebin, AKP’li üyeler aracılığıyla hükümete iletilmesi yönünde beyanda bulundu. Toplu taşımacılıktaki en büyük gider kalemlerinden birinin akaryakıt olduğuna dikkat çekilirken, akaryakıt giderlerindeki KDV ve ÖTV tutarlarının toplu ulaşımda kaldırılması veya indirime gidilmesi istendi. Toplu taşımada ÖTV ve KDV alınmazsa, yolcu başına 54 kuruşluk indirim yapılabileceği vurgulandı.

Yasalar uyarınca toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanan emniyet mensupları, askeri personel, posta görevlileri, engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için de ilgili bakanlıkların ulaşım desteği sağlaması istendi. Örnek olarak da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı, Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik gereği, belediyelerin denetiminde özel toplu taşıma araçları ile toplu taşıma hizmeti veren şirketlerde ücretsiz seyahat edenlere aylık araç başına yapılan yardımlar gösterildi.

Başkan Soyer: Yerel yönetim reform paketi şart
Oturumun sonunda bir kapanış konuşması yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel yönetim alanında kapsamlı bir reform paketinin şart olduğunu söyledi. Soyer, “Yerel yönetim mevzuatı, belediyelerin yaptığı görevlere uygun biçimde değiştirilmesi lazım. Örneğin ÖTV’nin, KDV’nin düşürülmesi gerekiyor. Yetkilerin ve kaynakların artırılması gerekiyor. Sonuçta biz kentlerimize hizmet edeceksek, belli kısıtların kaldırılması gerek. Buna sadece bizim değil, hepimizin ihtiyacı var” dedi.

Çocukluk anısını da paylaştı
Çocukluğunda Güzelyalı’da oturduklarını, 8-9 yaşlarında iken babasıyla birlikte her gün troleybüse bindiklerini anlatan Başkan Soyer, “Babam, her binişimizde şoförle selamlaşırdı. Ona ‘Başşoför’ derdi. Bu nedenle benim nazarımda o şoför, babamdan sonraki en önemli adamdı. ‘Büyüyünce şoför olabilir miyim’ diye düşünürdüm. Ama sonra otobüs kullanmanın zorluğunu fark edince gözüm yemedi tabii. O günlerden kalan bir hassasiyetle bugün de ESHOT şoförlerinin çok zor ve büyük sorumluluk gerektiren bir görev yaptıklarını çok iyi biliyorum. Allah hepsinin yardımcısı olsun” diye konuştu.

Notlar:

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı hizmetleri

1-HALK TAŞIT UYGULAMASI
29 Nisan 2019 tarihi itibariyle 06.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arası toplu ulaşımın yüzde 50 indirimli olacağı uygulama hayata geçirildi. Talep üzerine 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle sabah 06.00’da başlayan uygulama 05.00’e çekildi.

2-KADIN ŞOFÖR İSTİHDAMI
100 kadın otobüs şoförü istihdamı için ilana çıkıldı. Halen 24 kadın otobüs şoförü ESHOT bünyesinde görev yapıyor. Sınavları kazanan 18 kadın şoför adayının güvenlik soruşturmalarının sonucu bekleniyor.

3-ÇOCUK KART UYGULAMASI
Çocukların aileleri ile birlikte sosyal hayat içinde daha fazla zaman geçirmesi amacıyla; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan ailelerin 0-5 yaş arası çocukları ile birlikte kullanabileceği “Çocuk Kart Uygulaması” 1 Ağustos 2019’da hayata geçirildi.

4-BİSİKLET APARATLI OTOBÜSLER
60 adet olan bisiklet aparatlı otobüs sayısı, yapılan ihale sonrası 296’ya ulaşacak.

5-KATLANIR BİSİKLET UYGULAMASI
Bisikletli ulaşımı teşvik etmek adına otobüslerimize yoğun saatler (06.00-09.00 ve 16.00-20.00 saatleri) dışında katlanabilir bisiklet alımı 26 Ağustos 2019’dan itibaren başladı.

6-GÜNEŞ ENERJİLİ OTOBÜS DURAKLARI
Güneş enerjisi santralli kapalı durak yapımı ile ilgili ihale çalışmaları devam etmektedir.

7-YEŞİL BÖLGE UYGULAMASI
Belediyemiz projeleri arasında yer alan, kent merkezinde “karbon salınımının azaltılması” uygulaması kapsamında söz konusu bölgede ağırlıklı olarak düşük emisyonlu araçlarla hizmet verilmesi (tramvay, elektrikli otobüsler) sağlandı.

8-MUHTAR KARTI UYGULAMASI
Meclisimizin kararıyla muhtarların mesai saatlerinde toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat etmesine yönelik Muhtar Kartı uygulaması hayata geçirildi. Kent genelindeki 1293 mahalle muhtarına Muhtar Kart dağıtıldı.

9-ÜCRET TOPLAMA SİSTEMİ
Elektronik Ücret Toplama Sistemi ihalesi gerçekleşmiş olup yüklenici firma ile 14 Kasım 2019’da sözleşme imzalandı.

10-ESHOT MOBİL UYGULAMASI
İzmirlilerin kişisel toplu ulaşım rehberi ESHOT mobil uygulama, yenilenen tasarımı ve içeriğiyle yayına alındı. Akıllı telefon ve tabletlere ücretsiz indirilebilen, kullanıcı dostu yeni mobil uygulama; seyahat planlamadan İzmirim Kart bakiyesi yüklemeye güzergâh değişiklikleri bildiriminden durak alarmına dek pek çok özelliğiyle toplu ulaşımda ihtiyaç duyulan tüm bilgileri sağlıyor. Ayrıca görme engelli yolcularımızın kullanımını kolaylaştıracak yeni uygulama çalışmaları devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.