İZTO'DA MACARİSTAN TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

İZTO'DA MACARİSTAN TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Özgener: “Macaristan ticaretinde İzmir’in payını arttırmalıyız”

A+A-

 

 

Macaristan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla İzmir Ticaret Odası (İZTO) bünyesinde “Macaristan Tanıtım Toplantısı” düzenlendi. Toplantı öncesi Macaristan Büyükelçisi Victor Matis’i ağırlayan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolardan 6 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerini söyledi. Türkiye-Macaristan dış ticaret hacminde İzmir’in payının arttırılması gerektiğini de vurgulayan Özgener, “İki ülke arasında 3 milyar dolarlık iş hacmi var. Bunun içinde İzmir’in payı ise 38 milyon dolar. Bu rakam İzmir açısından yeterli değil. Kentimizin payını arttırmak için sektörleri net bir şekilde belirlemeli ve o alanlara yoğunlaşmalıyız” diye konuştu.

Özgener, “Macaristan ile hangi sektörlerde iş ilişkilerimizi geliştirebiliriz bunları konuşup, net bir şekilde ortaya koymak amacıyla böyle bir toplantı organize edildi. Bu kapsamda da Macaristan heyetinden beklentimiz,  ülkelerindeki imkanlar ve hangi sektörlerde iş birliği yapılabileceğini net bir şekilde ortaya koymalarıdır. Böylece biz de Oda üyelerimize Macaristan ile hangi sektör ve alanlarda iş yapabileceklerini aktarır ve daha hızlı yol alırız” dedi.

MACARİSTAN AVRUPA’YA ÇIKIŞ KAPISI

Türkçe ders aldığını belirten ve görüşmeyi Türkçe yapan Macaristan Büyükelçi Victor Matis ise, iki ülkenin gerek kültürel gerekse tarihsel bağlarının çok kuvvetli olduğunu belirterek, Macaristan’ın, Türkiye açısından Avrupa’ya çıkış kapısı olduğunu belirtti. Matis, “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Hem büyükelçi olarak şahsımın hem de İstanbul’daki başkonsolomuzun birinci görevi Türkiye ile ikili ticari ilişkileri geliştirmek. Artık  birinci gündemimiz siyasi değil, ekonomi. Türkiye’de 5 ofisimiz bulunuyor. Buradaki 29 kişinin öncelikli görevi Macaristan ile Türkiye arasındaki ikili ticari ilişkileri geliştirmek. Macaristan, 10 milyonluk bir pazar gibi görünse de Avrupa’ya en kolay giriş kapısı. Yani Türkiye’nin tüm Avrupa’ya açılan kapısı. Biz, 29 kişi ile ticaret ilişkilerimizi geliştirmeye çalışırken, Türkiye’nin Budapeşte’te 2 ticaret ateşesi var. İkili ilişkilerimizin yükselmesi için bu rakamın daha da artmasını temenni ediyoruz” dedi.

MACARİSTAN TANITIM TOPLANTISI

Macaristan heyetinin Özgener’i ziyaretinin ardından gerçekleştirilen “Macaristan Tanıtım Toplantısı” nda ise, karşılıklı ticaret ve yatırım olanakları konuşuldu. Toplantıya İZTO’yu temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler ve İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Kızılgüneşler, “Macaristan ile İşbirliği yapabileceğimiz pek çok alan var. Biz Oda olarak ülkelerimiz arasındaki işbirliklerini teşvik etmek için buradayız. Ülkelerimiz arasındaki dış ticareti daha ileri bir seviyeye taşıyabilmek istiyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.