KAMDER BAŞKANI GÜLTEKİN: '2020 BÜYÜME YILI OLACAK'

KAMDER BAŞKANI GÜLTEKİN: '2020 BÜYÜME YILI OLACAK'

2020 Büyüme ve Yatırım Yılı Olacak!

A+A-

İzmir Ticaret Odası meclis üyesi ve KAMDER başkanı Niyazi Gültekin, kamu bankalarının faiz oranlarını 0,79’a indirmesiyle konut satışlarının zirve yapacağını ve 2020’nin ilk yarısında stokların tükenmesiyle yatırımların başlayacağını söyledi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kamu Bankalarının 2020 yılı itibariyle sıfır konut satışlarında 0,79 faiz oranıyla konut kredisi kullandıracağını açıkladı. Berat Albayrak’ın açıklaması inşaat sektöründe sevinçle karşılandı. 

SIFIR KONUTA TALEP ARTACAK

Konut kredisi faizlerinin inşaat sektörünün en parlak olduğu dönemlerdeki seviyeye geldiğini belirten İzmir Ticaret Odası inşaat komitesi meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin, “Kamu bankalarının kasım ayında faiz oranlarını 0,99’a düşürmesiyle konut satışları arttı ve sektörde toparlanma başladı. Kasım ayında düşük faizin etkisiyle konut satışları yüzde 50 arttı. İpotekli konut satışları da yüzde 700’den fazla arttı. 0,79 faiz oranının sadece sıfır konutlara uygulanması ile sıfır konuta olan talep artacak” sözlerini kullandı.

İNŞAATÇILAR 2020’YE MORALLE GİRİYOR

Bakan Albayrak’ın 0,79 faiz açıklamasının 2020’ye girerken inşaat sektörüne büyük bir motivasyon getirdiğini belirten Gültekin şu ifadelere değindi, “Faizlerin yüzde 1’in altına düşmesiyle sektör önemli oranda toparlandı.  2020’de faizlerin 0,79’a düşmesiyle inşaat sektörü tekrar yükselmeye başlayacak. Yılın ilk yarısında kalan stoklar tüketildikten sonra ikinci yarıda yatırımlara hız verilecek. Müteahhitlik yasasının da yürürlüğe girmesinin etkisiyle sektör bundan sonraki süreçte daha disiplinli bir büyüme sağlayacak”

SEKTÖRE GÜVEN ARTIYOR

TÜİK’in açıkladığı güven endeksi sonuçlarına da değinen Gültekin, “TÜİK verilerine göre Aralık 2019’da inşaat sektörü güven endeksi yüzde 7,9 artarak 68,9'a yükseldi. Satışlardaki artışlar sektöre güvenin artmasını sağladı. 2020’de yeni yatırımların başlaması ile sektöre olan güven daha da artacaktır. İnşaat sektörü yeniden Türkiye’nin lokomotifi haline gelecektir” dedi.

KDV VE TAPU HARCI İNDİRİMİ SÜREKLİ OLMALI

31 Aralıkta sona erecek olan tapu harcı ve KDV indiriminin sürekli hale getirilmesi gerektiğini savunan Gültekin, “Devlet kriz döneminde inşaat sektörünü desteklemek amacıyla tapu harcı oranını yüzde 4’ten yüzde 3’e, 150 metrekare üzeri dairelerin satışında KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdü. Tapu harcının yüzde 2’ye düşürülmesi ve KDV indiriminin de yüzde 8 olarak kalıcı hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tapu harcı ve KDV oranı yüksek olduğundan satış fiyatlarının çoğu gerçek değerinin altında gösteriliyor. Tapu harcı ve KDV indirimi kalıcı hale getirildiğinde devletin bir kaybı olmayacak. Satışlar gerçek değerden gösterileceğinden devletin hem geliri azalmayacak hem de gelir vergisinden toplayacağı vergi oranı artacaktır. Tapu harcı ve KDV indiriminden hem devlet hem de sektör kazançlı çıkacaktır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.