KIBRIS'A GİDEN TÜRKLERE VİZE VERMEYEN YUNAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS MİDİLLİ'YE GELEN TÜRKLERİ KAPIDA KARŞILADI

KIBRIS'A GİDEN TÜRKLERE VİZE VERMEYEN YUNAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS MİDİLLİ'YE GELEN TÜRKLERİ KAPIDA KARŞILADI

Kıbrıs'a giden Türklere vize vermeyen Yunan Başbakanı Miçotakis, Midilli'ye gelen Türkleri kapıda karşıladı.

A+A-

Kıbrıs'a giden Türklere vize vermeyen Yunan Başbakanı Miçotakis, Midilli'ye gelen Türkleri kapıda karşıladı. Medya Ayvalık Haber Ajansı'ndan Suat Salgın'ın haberine göre; Ayvalık ile Yunanistan’ın Midilli Adası arasında feribot işleten bir firmanın sahibi, turizmci, Ayvalık Belediyesi Meclis Üyesi ve Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi Ali Jale, Midilli Limanı’nda tatlı bir sürprizle karşılaştı. Ayvalık’tan, Midilli’ye giden feribotlardan inen Türk tatilcileri iskelede karşılayan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, suyun öte yanından gelen misafirlerini memnuniyetle karşıladı.

1 Nisan’da başlayan “kapıda vize” uygulaması hakkında yetkililerden bilgi alan Miçotakis, adanın limanına yanaşan “Eşref Jale” gemisinden inen Türk turistleri karşılayarak bir süre sohbet etti. Miçotakis buradaki konuşmasında, ilk aşamada 5 adada hayata geçirilen “kapıda vize” uygulamasına nisan ayı sonunda 5 ada daha ekleneceğini duyurarak, “Bu uygulama, Türk-Yunan ilişkilerindeki yakınlaşmanın somut bir sonucudur” dedi.

 “Kapıda vize” 1 Nisan’dan bu yana Rodos, Midilli. İstanköy, Sisam ve Sakız adalarında uygulanıyor. Nisan ayı sonunda ise Sömbeki, Meis, Batnaz, İleryoz ve Kilimli adaları da bu listeye ekleneceği öğrenildi.

ALİ JALE, “BİZ, ‘YURTTA SULH CİHANDA SULH' İLKESİNİ BENİMSEMİŞ İNSANLARIZ”

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile tanışma ve kısa süreli de olsa sohbet etme fırsatı bulan Ali Jale ise; "Çok içten ve samimi bu sohbet ve karşılama için teşekkür ederiz. Kendisinin de belirttiği gibi biz hep iki ülke arasında dostluk köprüleri kurmaya çalıştık ve bundan sonra da çalışacağız" dedi.

Ayvalık-Midilli aradındaki bağı güçlendirerek halklar arasında bir nevi iyi niyet elçisi olacaklarını dile getiren Ali Jale, "Çünkü biz Venizelos’un Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdiği Atatürk’ün dediği gibi 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' ilkesini benimsemiş insanlarız" sözleriyle duygularını dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.