KIBRIS'A GİDEN TÜRKLERİ 'İSTENMEYEN' İLAN EDEN YUNANİSTAN'IN İZMİR KONSOLOSU CEMİL TUGAY'I ZİYARET ETTİ

KIBRIS'A GİDEN TÜRKLERİ 'İSTENMEYEN' İLAN EDEN YUNANİSTAN'IN İZMİR KONSOLOSU CEMİL TUGAY'I ZİYARET ETTİ

Kıbrıs'a giden Türkleri 'İstenmeyen' kabul edip sınır dışı eden Yunanistan'ın İzmir Konsolosu Cemil Tugay'ı ziyaret etti.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Alexandros Konstas'ı ağırladı. Ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yapılması gereken çalışmalar ele alındı.  İzmir'i çok sevdiğini belirten Alexandros Konstas, “Daha çok Yunan turist İzmir’i ziyaret etmeli” dedi.  Başkan Dr. Cemil Tugay ise gelecek dönemde Türk-Yunan ilişkilerinin iyileşmesi, yakın dostlukların oluşması için çabalayacaklarını söyledi.

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Alexandros Konstas, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ı makamında ziyaret etti. Başkan Dr. Cemil Tugay gelecek dönemde Türk-Yunan ilişkilerinin iyileşmesi, yakın dostlukların oluşması için çalışacaklarını söyledi. Tugay, “Bugüne kadar aslında ilişkilerimizin, dostluklarımızın, ortak projelerimizin daha ileri düzeyde olması gerekiyordu. Çok daha gelişmiş bir dostluğumuz olmalıydı. Burada aşmamız, yıkmamız gereken bir duvar var. Bu engeli olabildiğince küçültmek istiyorum. Kültürel ve coğrafi olarak çok yakınız. Yunanistan ile Ege Denizi'nin temizliği, ekosistemin korunması için birlikte çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Daha çok turist gelmeli”

Başkan Dr. Cemil Tugay'ı seçimleri kazandığı için tebrik eden Alexandros Konstas, “İzmir için çok iyi çalışmalar yapacağınıza inanıyorum. Yunanistan Başkonsolosluğu'nun İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çok sıcak ilişkileri var. Bu şehirde kendimizi kabul edilmiş hissediyoruz. Emin olabilirsiniz ki bu ilişkileri geliştirmek için her şeyi yapacağım” dedi.

İzmir ve Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini vurgulayan Alexandros Konstas, “Önünüzde uzun bir çalışma dönemi olacak. Birlikte güzel çalışmalar yapabiliriz. Önerilerinize açığım. Kültürel alanda çok fazla iş birliği fırsatı var. İzmir'i çok seviyorum. Hem İzmir'e hem de bütün Türkiye kıyılarına Yunan turistin gelmesi çok önemli. İzmir tarihi ve kültürel açısından önemli olanaklar sunuyor. O nedenle daha çok turist ziyaret etmeli” ifadelerini kullandı.

Ziyarette Yunanistan İzmir Başkonsolosu Alexandros Konstas, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'a, iki ülke arasındaki dostluğun simgelemesi açısından güvercin figürü hediye etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.