Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi aydınlığa çıkarma gibi bir görevimiz var

Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi aydınlığa çıkarma gibi bir görevimiz var

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi aydınlığa çıkarma gibi bir görevimiz var. Tarihin bize yüklediği misyon budur. Biz bu misyonu yerine getireceğiz" dedi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi aydınlığa çıkarma gibi bir görevimiz var. Tarihin bize yüklediği misyon budur. Biz bu misyonu yerine getireceğiz. Türkiye'nin bütün coğrafyasına dağılacağız, her yerde bunları anlatacağız, hiç kimse en ufak endişeye kapılmasın." dedi.

Bolu Abant Tabiat Parkı'ndaki bir otelde düzenlenen CHP TBMM Grubu'nun 27. Dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanışında konuşan Kılıçdaroğlu, kampta ele aldıkları konular hakkında bilgi verdi.

Devletin temel amaç ve görevlerinden birinin, cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, 82 milyon adına demokrasinin önüne konulan yeni engelleri ve barajları ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, 17 yıldır ülkeyi tek başına yöneten bir siyasi parti bulunduğuna işaret ederek, "17 yılda bir refah toplumu haline gelemedik. 17 yılın sonunda ne oldu bize? Neden bir ekonomik kriz yaşıyoruz 17 yılın sonunda? Neden üniversite mezunlarımız işsiz 17 yılın sonunda? Neden on binlerce çocuk yatağa aç giriyor 17 yılın sonunda? Neden çiftçilerimiz doğru düzgün geçinemiyor 17 yılın sonunda?" diye konuştu.

Devletin, sadakate göre yönetildiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Siz devleti liyakate değil de sadakate göre yönetirseniz, o zaman farklı bir devlet yapısı çıkıyor ortaya. Ona biz 'parti devleti' diyoruz. Bugün Türkiye içinde bulunduğu konum itibarıyla dünyadaki bütün aydınların, bütün demokratların kabul ettiği bir gerçekle karşı karşıya. Türkiye'de bir demokratik devlet yok, bir parti devleti var. Niçin? Çünkü her şeyi bir kişi belirliyor." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bazı ürünlerdeki fiyat artışlarına değinerek, enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Devletin, bir "parti devleti" haline geldiğini savunan Kılıçdaroğlu, " 'Siyasi iktidarın beklentilerine uygun istatistik üreteceksiniz' diyor, 'Veri üreteceksiniz' diyor. 'Halkı kandıracağım' diyor böylece. Nasıl kandıracaksınız? Vatandaşın cebindeki para belli, yaptığı harcamalar belli. Geçinemediği gün gibi ortada. Ama siz bir şekliyle toplumu kandırmaya çalışıyorsunuz. Peki bütün bunlar olurken asgari ücret ne kadar? 2 bin 20 lira. Açlık sınırı 2 bin 59 lira. Bütün asgari ücretliler, açlık sınırının altında aylık alıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin ekonomik politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, açıklanan ekonomik rakamların gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu, işsizliğin ve borçlanmanın arttığını savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son 17 yılda Londra'daki bir avuç tefeciye ödediğimiz faiz 170 milyar 535 milyon dolar. Soru ne? Cumhuriyet tarihinde hangi hükümet, 17 yılda 170 milyar dolar faiz ödedi? Sadece dışarıya, içeriye değil. O ayrı. Milliyetçiyim diyen bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; bu ülkenin 82 milyonu, yurt dışındaki bir avuç tefeciye 170 milyar dolar para ödedi. Bu mudur milliyetçilik? Halkı sömürmek bu mudur? Evet, açık ve net; halkı sömürmek budur. Kimin için? Londra'daki bir avuç tefeci için. Memleketi bu hale kim getirdi? Kim yönetiyor bu memleketi? Borçlanma Genel Müdürlüğünü niye kurdunuz? Hangi gerekçeyle Borçlanma Genel Müdürlüğünü kurdunuz? Bu tabloyu artık yönetemiyorlar. Geldiğimiz nokta şu; şu soruyu soracağız; 17 yıldır ülkeyi yönetenler kimin için çalışıyorlar?"

"Terörü mü bitirmek istiyorsun, Şam yönetimiyle konuşacaksın"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, "Vergiyi tabana yayacağız." açıklamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Taban zaten vergi ödeye ödeye mahvoldu. Su içerken vergi ödüyor, elektrik düğmesine basarken zaten 5 çeşit vergi ödüyor, musluğu açarken 4 çeşit vergi ödüyor. Vergiyi tabana yayacakmış..." diye konuştu.

Türkiye'de izlenen yanlış politika nedeniyle ülkenin bütün alanlarda hareket edemez noktaya

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.