MENEMEN'İN ORGANİK KÖY PAZARI SİZLERİ BEKLİYOR

MENEMEN'İN ORGANİK KÖY PAZARI SİZLERİ BEKLİYOR

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy: “Köylüyü ayağa kaldıracağız demiştik, ilk adımı Göktepe Köyümüzde atarak ‘Organik Köy Pazarı’nı açtık”

A+A-

 

 

Menemen Belediyesi ve Göktepe Mahallesi Muhtarlığı ortaklığı ile hayata geçirilen  “Göktepe Organik Köy Pazarı” 15 Haziran Cumartesi günü açıldı. Menemen’de ilk defa açılan organik pazar ile köylüler kendi ürettikleri malları, alışveriş için gelen Menemenliler, İzmirliler ve diğer alıcılar ile buluşturabilecekler.

Çıktığı yolda çiftçisine, üreticisine her zaman sahip çıkacağının sözünü seçim kampanyası boyunca dile getiren Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, açılışta yaptığı konuşmada,  “Köylüyü ayağa kaldıracağız demiştik, işte ilk adımı bugün Göktepe Köyümüzde attık. Menemen’de ilk ‘Organik Köy Pazarı’nın açılışını gerçekleştirdik. Bundan sonra küskün üreticimiz kalmayacak, bereketli topraklarımız tekrar canlanacak ve köylümüz ürettiklerini tüketici ile hiçbir aracı olmaksızın direkt buluşturacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Köylü milletin efendisidir’ diyerek bizlere köylümüzün değerini göstermiştir. Bir Yörük olarak Ulu Önderimizin sözlerinin hafızamdan asla çıkmadığını belirterek sizlere şunu söylemek isterim: Menemen’de köylümüz toprağı kazacak, Menemen kazanacak” dedi.    

Menemen köylerini kalkındırma planlarından bir diğerinin çalışmalarının da başladığını belirten Başkan Serdar Aksoy, “Menemen’de Türkeli tarafında 163 dönümlük bir arazide belediye bünyesinde üretime başladık. Bunun anlamı Menemen Belediyesi artık üretiyor. Bu üretimi de Menemen köylüsü ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Böylece istihdam da sağlamış oluyoruz. Bu çalışma ile birlikte Menemen’in ürünü belediyenin desteğiyle değil, direkt belediyenin kendisi tarafından üretilecek. Üretilmiş olan ürünleri de biz Menemen Belediyesi olarak satıp gene köylerimiz için harcayacağız” diye konuştu. Kendisinin de bir köylü çocuğu, Yörük çocuğu olduğunu hatırlatan Aksoy, köylümüze sahip çıkmayı, köylerimizi kalkındırmayı kendine şiar edindiğinin altını çizdi. Türkeli’deki çalışmanın burası ile sınırlı kalmayacağını, başka bir lokasyonda 150 dönüm bir arazide daha çalışmalara en kısa zamanda başlayacaklarını ifade eden Serdar Aksoy, bu çalışmalarla köylünün ayağa kalkacağını, 3. şahısların değil asıl üreticinin kazanacağını belirtti.

Konuşmasında Temmuz ayı itibariyle Menemen merkezde yer alan Merdivenli Pazar Yeri’nin Köylü Pazarı olarak faaliyete başlayacağının da müjdesini veren Başkan Aksoy, “Amacımız köylümüz malını aracılara kaptırmadan direkt müşterisi ile buluştursun, hem satan kazansın, hem de alan. Bu pazarda köylülerimizden kesinlikle tezgah parası, işgaliye parası alınmayacak” şeklinde konuştu.

Köylerdeki sorunların farkında olduğunu söyleyen ve bunların çözümüne yönelik çalışmalara da başladıklarının müjdesini veren Aksoy, “En büyük sorunlardan biri ulaşım. Daha önce UKM’ye gitmiş olan ulaşım hatları ile ilgili bir düzenleme var ve biz bu projeye tarafız. Köylerimizin Menemen’e ulaşımı konusunda her türlü katkıyı sunacağız. Hiç kimse bu hatlar üzerinden bir rant devşirmeye kalkmasın” dedi. Köylülerden özel bir ricada da bulunan Serdar Aksoy, herhangi bir talepleri olması durumunda ya da belediye olarak gözden kaçırdıkları bir sorunda direkt makamına gelerek misafiri olmalarını, sorunları ancak birlikte, el ele çözebileceklerini belirtti.

Organik Pazar açılışı,  Başkan Serdar Aksoy ile üretici köylü kadınların birlikte kurdele kesmesi ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.