MİTİNG GİBİ OLDU.. ÇALKAYA: MİLLİ İRADEYİ ÇİĞNETMEYECEĞİZ

MİTİNG GİBİ OLDU.. ÇALKAYA: MİLLİ İRADEYİ ÇİĞNETMEYECEĞİZ

İlçe Seçim Kurulu tarafından seçime girebilmesi için evrak istenen Balçova Belediye Başkanı aynı zamanda CHP Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Ali Çalkaya Balçova’da vatandaşlara seslendi.

A+A-

İlçe Seçim Kurulu tarafından seçime girebilmesi için evrak istenen Balçova Belediye Başkanı aynı zamanda CHP Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Ali Çalkaya Balçova’da vatandaşlara seslendi. CHP İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, belediye başkanları ve aday adayları da Çalkaya’ya destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada yaşanan hukuki süreç ile ilgili bilgi veren Mehmet Ali Çalkaya “Onlarca özel müfettiş geldi gitti. Didik didik ettiler, hiçbir zaman halkın tek kuruşunu ne yedik ne de yedirdik. Bu kentin parasını kendi paramız kadar iktisatlı, doğru kullanarak harcadık. Bir insanı nasıl götürürsünüz; ‘hırsız’ diyemezsiniz, ‘çaldı’ diyemezsiniz, ‘yüz kızartıcı’ diyemezsiniz, siyasi oyunlarla göndermeye çalışırız.10 Ekim 2015 yılında Ankara Gar’ında bir katliam yaşandı. 12 Ekim’de KESK tarafından Gündoğdu Meydanı’nda bu katliamı protesto etmek için bir miting düzenlendi.  O zaman ki İl Başkanımız, milletvekillerimiz diğer belediye başkanı arkadaşlarımla birlikte ben de o mitinge katıldım. Alandaki 10 binlerce kişi gibi slogan attım. Bu sloganlar nedeniyle bana Cumhurbaşkanı’na hakaretten dolayı dava açıldı. Cumhurbaşkanı 15 Temmuz hain darbe girişimden sonra açtığım tüm davaları geri çektim demesine rağmen sadece benim davam ettirildi. 11 ay 20 gün verilen ceza para cezasına çevrildi ben de cezamı ödeyerek suç olan şeyin karşılığını ödedim” dedi.

O günden bu yana belediye başkanlığı yaptığını ifade eden Mehmet Ali Çalkaya “Bu dönem tekrar adaylık başvurusu yaptım. Partim tarafından aday gösterilip evraklarımı İlçe Seçim Kurulu’na teslim ettim. Ancak İlçe Seçim Kurulu bir karar alarak adaylık ile ilgili mahkemeden karar getirmemi istedi. İlçe Seçim Kurulu’nun bu kararı hukukta tam hukuksuzluk olarak geçer. Hakaret suçu sadece % 62 oy alan benim değil hiç kimse için seçilmeye engel bir durum olamaz. Biz bu konuyla ilgili yasal başvurumuzu yaptık. Genel Merkez ve İl Başkanlığımızın Hukuk ekibi konuyu takip ediyor. Bu kararın milli iradeye uygun olduğuna inanmıyorum. Hakkımı da sonuna kadar arayacağım. Çünkü bu sadece benim değil burada bana oy veren on binlerce Balçovalı’nın hakkıdır. Biz burada Milli iradenin ayaklar altına alınmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Başkan Çalkaya “Bu ülkenin insanını sevdim, mücadele ettim. Çok da bedel ödedim. Pişman değilim. Bu ülkenin insanını seveceksin, gerekirse sandalye üzerine çıktığında tekmeyi kendin vuracaksın. Başkan olmam, olmamam önemli değil. Halka hizmet edeceğim. Ben burada kimsesizin kimsesi olmaya devam edeceğim. Siz hiç merak etmeyin. Bir çocuk okula başlarken çantası yoksa ona çanta olacağım. Bir çocuk okula aç gidiyorsa ona simit olacağım, peynir olacağım. Evde tüp yoksa, saçını yıkamayan annemi yolda yakalayacağım tüp olacağım. Biz kolay kolay kazınmayız. Bu ülkede demokrasi rayına oturana kadar uyumak yok, yatmak yok. çalışacağız. Demokrasi rayına oturana kadar uyku bana haram. Hepimiz koşturacağız. Burası Balçova buradan çıkış yok. Martın sonu bahardır. İzmir’in dağlarında çiçekler açar. Bu ülkenin bütün topraklarında  çiçekler açacak” diyerek sözlerini bitirdi.

‘ADAYLIĞINA ENGEL BİR DURUM YOK’

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, üzgünüz, mutsuzuz ve içlerinin buruk olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Baloça’yı Balçova yapan Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığının engellendiğini ileri süren Yücel, “ İsmi Balçova ile özdeşleşmiş Mehmet Ali Çalkaya’nın AKP’nin YSK’sı tarafından adaylığı engelleniyor. Neymiş Cumhurbaşkanı’na hakaret etmiş. Bu olay nedir anlatayım; CHP İzmir İl Başkanlığının katıldığı bir eylem, sendikaların katıldığı bir eylemde, slogan atılmış Cumhurbaşkanı’na hakaret teşkil eden. Belediye başkanımız boylu poslu, endamlı, yürüyüşün en önünde, pankart taşımış. Bu yüzden  Mehmet Ali Çalkaya’ya 11 ay 20 gün ceza verilmiş. Seçilme hakkını kaybetmesi için aldığı cezanın 1 yılın üzerinde olması gerekiyor. Anayasanın 76. maddesine göre seçilme hakkına sahiptir belediye başkanımız. Burada bir oyun oynanıyor. AKP’nin YSK’sı, 15 senedir kente hizmet eden başkanımızın adaylığını kanunlara aykırı şekilde engelliyor. Hem bunu yapıyorlar, hem de demokrasiden, hukuk devletinden bahsediyorlar. İnsan haklarından bahsediyorlar. Çalkaya’yı AKP düzenine yedirecek miyiz? Hukuki süreç devam ediyor. Demokrasiye darbe vurulmaya çalışılıyor. Halkın iradesine darbe vurulmaya çalışılıyor. ‘Mutsuzuz, üzgünüz, içimiz buruk’ dedim ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü var; ‘umutsuz durum yok umutsuz insan vardır.’ Biz umudumuzu yitirmeyeceğiz. Başkanımızı kimseye yedirmeyeceğiz” dedi.

‘ÇOK TEHLİKELİ BİR GİDİŞ’

Daha sonra konuşan CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer de, şunları söyledi: “Hem Çalkaya çok şanslıymış, hem de sizler şanslısınız ki 15 yıldır büyük bir bağla birbirinize bağlanmışsınız. Bu her belediye başkanına nasip olacak bir şey değil. Türkiye’de 10 tane belediye başkanının adını sayarsanız iz bırakanlar içerisinde, herhâlde Çalkaya Türkiye’nin en öncü belediye başkanlarından biridir. Türkiye’de rejim değişti ve her gün iktidarın merkezi otoriteyi güçlendirdiği, otoritenin giderek merkezde toplandığı düzene gidiyoruz.” Demokrasiden her geçen gün biraz daha uzaklaşıldığını ileri süren Soyer, “Bu çok tehlikeli bir gidiş. İktidarın bir kişinin dudağın arasında olması bu memleketin insanların en büyük haksızlıktır. Bu memleket, demokrasiyi özümsemiş insanların memleketidir. Bizi demokrasiden kopartamazlar. Eğer bu kent bir şeyin kalesiyse demokrasinin kalesidir. Onun taşlarını tek tek sizler ördünüz. O demokrasiyi sonuna kadar savunmak zorundayız. Burada hepimizin içiniz parçalayan bir şeyle karşı karşıyayız. Bu memlekette kimlerin neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Halka mal olmuş başkanın hakaret dolayısıyla 11 ay 20 günlük ceza ile seçilme hakkının elinde alınması kamuoyunun vicdanını yaralıyor. Hepimizin kalbi yaralı, vicdanı yaralı, onun için buna teslim olmamak zorundayız. Rıza göstermemek zorundayız. Başkanımıza sahip çıkmak zorundayız. Bu hepimizin vicdan, namus borcudur. Nasip olur da başkan olursam, Çalkaya da başkanlık görevinden uzaklaştırılırsa tüm belediye başkanlarımız ile birlikte onu yalnız bırakmayacağımıza, yanında duracağımıza söz veriyorum” diye konuştu.

BAŞKANLAR VE ADAYLAR DESTEK VERDİ

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, eski Devlet Bakanı Yaşar Okuyan, Karşıyaka Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, Güzelbahçe Belediye Başkanı ve başkan adayı Mustafa İnce, Selçuk Belediye Başkan adayı Filiz Ceritoğlu Sengel, Narlıdere Belediye Başkan adayı Ali Engin, Konak Belediye Başkan adayı Abdul Batur, Narlıdere CHP İlçe Başkanı Şahin Fırat, Konak CHP İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, Balçova CHP İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz, Gaziemir Belediye Başkan adayı Halil Arda, CHP eski İzmir Milletvekili Ali Yiğit, İyi Parti Balçova İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu, Saadet Partisi Balçova İlçe Örgütü ve çok sayıda partili katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.