TORBALI BELEDİYESİ AK İZMİR İL BAŞKANLIĞI HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

TORBALI BELEDİYESİ AK İZMİR İL BAŞKANLIĞI HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Torbalı Belediyesi’nin 31 Mart seçimlerinden önce İŞKUR üzerinden işe aldığı Toplum Yararına Proje (TYP) programı kapsamında 189 işçiyi anketör olarak AK Parti İzmir İl Başkanlığı emrinde çalıştırdığı öğrenildi.

A+A-

 

 

Torbalı Belediyesi’nin 31 Mart seçimlerinden önce İŞKUR üzerinden işe aldığı Toplum Yararına Proje (TYP) programı kapsamındaki işçileri anketör olarak AK Parti İzmir İl Başkanlığı emrinde çalıştırdığı öğrenildi. İŞKUR üzerinden belediyede çalışıyormuş gibi gözüken ancak bunun yerine AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nın anketlerini başta Torbalı olmak üzere çevre ilçelerde yaptıran TYP’lilerin bu suçu Torbalı Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü’nce belgelendi. Aralarında TYP’li çalışanların işlenen suçu itiraf ettikleri ifade tutanakları, AK Parti İzmir’den belediyeye gelen mailler, ses kayıtları ve görsel dokümanların da bulunduğu 84 sayfalık ve bir CD’lik belge ile Torbalı Belediyesi, Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. 

‘ADLİ İŞLEM BAŞLIYOR’

Aylarca AK Parti’nin anketlerini yaparak devletten maaş alan işçiler de bu durumu kabul etti. İfadelerinde Torbalı Belediyesi’ne TYP’li olarak girdiklerini, iş beklerken anketör olduklarını ve çoğu zaman da mitinglere ve toplantılara AK Parti Torbalı Gençlik Kolları Başkanı Sefer Adıgüzel tarafından zorla götürüldüklerini itiraf eden işçiler, kadro sözüyle kandırıldıklarını iddia etti. Torbalı Belediye yetkilileri, tüm bu belgelerin yanı sıra tutanaklar, o dönem görevli sözleşmeli memurların ifadeleri ile yapılan suç duyurusunun titizlikle incelenmesini ve gerekli adli işlemlerin başlatılmasını istedi.

TYP’LİLERDEN İTİRAF

Tutanaklarda 189 TYP’linin anketör olarak görevlendiği belirtilirken bunlardan biri olan S.A. isimli bir TYP’li belediye hizmetleriyle ilgisi olmayan işlerde çalıştırıldığını, kendisinin AK Parti yararına hizmetler yaptırıldığını, TYP kapsamında çeşitli belediyelerde çalışıyormuş gibi gösterilen 820 kişinin, bu siyasi partinin il başkanlığında toplandığını, hepsine birer tablet zimmetlenerek aylarca birçok ilçede anket yaptırıldığını, kendisinin önce Kemalpaşa ardından da Torbalı Belediyesi’nde çalışıyor gösterildiğini ifade etti. Suç duyurusu dosyasına eklenen bu ifadenin yanı sıra belediyenin yürüttüğü soruşturma kapsamında rastgele aranan TYP’lilere anket sırasında kullandıkları tabletlerin iade durumu soruldu. Bu TYP’lilerin duruma itiraz etmediği, bazılarının tableti iade ettiklerini bazılarının da hala iade etmediklerini ifade ettiği ve bunun belgelendirildiği öğrenildi.

MEMURLAR: TALİMATLA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Yine o dönem de Torbalı Belediyesi’nde çalışan Sözleşmeli Memur S.C. ifadesinde, kendisinden başka birkaç personelle birlikte programa veri girişleri yaptıklarını, belediyede çalışması gereken 350 kişiden 250’sinin gerçekte belediyede çalışmadıklarını, onlara ‘İzmir Anket Grubu’ dendiğini, aylık puantajlara ileriye dönük imzaların alındığını, tüm bu işleri o dönem Özel Kalem Müdürü olarak çalışan Bora Sartan’ın talimatıyla yaptıklarını AK Parti İl Başkanlığı’nın resmi e-posta adresinden belediyenin resmi e-posta adresine gelen listelere göre işlemleri yaptıklarını itiraf etti. Ayrıca yine bir şahısın belediyeyi arayarak bu durumu ihbar ettiği, video, ses kaydı ve fotoğraf gönderdiği öğrenilirken tüm bunların 84 sayfalık iddianamede yer aldığı bilgisine ulaşıldı. 39 dakikalık bu ses kaydında kan donduran gelişmelerin tüm ayrıntılarıyla yer aldığı öğrenildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.