BAŞKAN EŞLERİ İZMİR'DE 'TARIM VE KADINI' KONUŞTU

BAŞKAN EŞLERİ İZMİR'DE 'TARIM VE KADINI' KONUŞTU

"İkinci Yerel Yönetimler Çalıştayı" için İzmir'de bulunan CHP'li belediye başkanlarının eşlerini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer ağırladı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun da olduğu buluşmada, kırsal kalkınma ve kooperatiflerle beraber kadının ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesinin yolları üzerine konuşuldu.

Türkiye'deki CHP'li belediye başkanlarının katılımıyla ikinci kez düzenlenen “Yerel Yönetimler Çalıştayı" İzmir'de yapıldı. Çalıştay için İzmir'e gelen belediye başkanlarının eşlerini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer ağırladı. Çalıştayın ilk gününde İzmir’in Selçuk ilçesindeki Meryem Ana Evi ve Şirince’ye giden başkan eşleri, ikinci gün kadının sosyal ve ekonomik alanlarda güçlenmesi ve kooperatifçilik konularını ele aldı. Neptün Soyer’in “Kırsal Kalkınmada Kooperatifçiliğin Rolü” başlıklı bir sunum yaptığı toplantıda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu “İkinci kez bir aradayız. Bu buluşmaların çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Kadınların iş birliği yapması &ccedil ;ok önemli. Bir sonraki toplantı daha da iyi olacak. Hep daha ileriye gideceğiz” dedi.

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık ise “Kadın işsizliği son derece vahim boyutlarda. Bu nedenle kadının ekonomik olarak güçlenmesi ve bunun için de kadın kooperatiflerinin desteklenmesi çok önemli. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da kadın kooperatiflerine destek verilmesini önemsiyor. Bunun için temaslara başladık. Ankara, İstanbul, Marmara ve İç Anadolu’da çalışmalarımız sürüyor. Şimdi bu çalışmaya Ege ve Akdeniz’e doğru devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Bu toplumun güçlü kadınlara da ihtiyacı var.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ise 10 yıldır tarımsal kalkınma kooperatifleriyle ilgili çalıştığını söyleyerek sözlerine başladı. Kooperatifçiliğin Türkiye’deki tarihsel serüveninden ve Köy-Koop’un çalışmalarından bahseden Soyer, tarımsal kalkınmada kooperatiflerin çok önemli bir rolünün olduğuna değindi. Kadın ve erkek bir arada, omuz omuza çalışmazsa toplumsal gelişmenin de sağlanamayacağını sözlerine ekleyen Soyer, “Bu toplumun güçlü erkeklere olduğu kadar güçlü kadınlara da ihtiyacı var” dedi. Seferihisar’da kurulan tarımsal kalkınma kooperatifinin başta 7 kadınla yola çıktığını, zamanla büyüdüğünü söyleyen Soyer, kadınların bu sayede ekonomik ve sosyal olarak güçlendi ğini anlattı.

“Tarım politikalarına itiraz etmeliyiz”

Neptün Soyer’in sunumunun ardından konuşan CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ise tarımla ilgili sorunların ekonomik ve bilimsel değil, politik olduğuna vurgu yaptı. Ailesinin tarımla uğraştığını söyleyen Sarıbal, “Bu topraklar çok zengin. Dünyada bilinen 30 bin çeşit bitki türünden 13-14 bini bu topraklarda. Ama bu zenginliğin kıymetini bilmiyorlar. Tarımı bitiriyorlar. Mevcut tarım politikalarına itiraz etmemiz gerekiyor” dedi.

 

Çocuklar için

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin eşi Gülay Deveci ise Atakum’daki kooperatif çalışmalarından söz etti ve özellikle kadın ve çocuk konusunda iş birliği yapmanın önemine değindi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Saldal’ın eşi Aylin Sandal ise “Tunç Soyer’in ‘aşkla İzmir’, Neptün Soyer’in ‘aşkla kooperatifçilik’ dediği gibi ben de öğretmen olduğum için ‘aşkla eğitim’ diyorum. Üniversitelerde çok değerli bilim insanlarımız var. Onları çocuklarımızla yan yana getirmeliyiz” dedi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in eşi Nur Kezban Taşdelen ise okullarda çocuklar için yaptıkları hobi bahçelerinden söz etti.

Toplantının ardından başkan eşleri, Karşıyaka’da Latife Hanım Köşkü Anı Evi ve Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ile tarihi Kemeraltı çarşısına gitti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.