CANLI, CANLI AMELİYAT..EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CANLI, CANLI AMELİYAT..EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Obezite Günleri kapsamında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında gerçekleşen mide küçültme operasyonu, Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından canlı olarak yayınlandı.

A+A-

Obezite ile mücadele konusunda bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapmak amacıyla her yıl  “22 Mayıs Avrupa Obezite Günü” olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi en riskli hastalıktan biri olarak kabul ediyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite sayısı gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte obezite ve obeziteye bağlı hastalıklar insan sağlığını tehdit ediyor.  Sağlık Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre Türkiye’deki obezite oranı yüzde 30.3 olarak belirtiliyor. Ülkemizdeki en büyük yanılgılardan biri de obezitenin bir hastalık olarak görülmemesi. Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile mücadele politikaları dâhilinde, Ege Üniversitesi de obezite farkındalığı için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından “Endokrinolog Gözüyle Morbid Obez Hastaya Yaklaşım” eğitimi ve “Mide Küçültme Operasyonu” Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından canlı yayınlanarak katılımcılara aktarıldı. Eğitime,  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Ersin’in yanı sıra Prof. Dr. Mahir Özmen, Prof. Dr. Özgür Fırat, Uzman Dr. Ilgın Şimşir ve öğrenciler katıldı. Katılımcılara teorik eğitim ile cerrahi operasyon eşgüdüm halinde verildi. Ameliyat, Prof. Dr. Sermed Akgün Konferans Salonunda yapılan canlı yayınla, geniş bir katılımcı kitlesi tarafından izlendi. Ameliyat, Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Fırat tarafından gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Fırat, "Bugün yapılan mide küçültme operasyonu, midenin yaklaşık olarak 4/3ünün alındığı bir işlemdir. Uzun yıllardır bu tip ameliyatlar üniversitemiz bünyesinde yapılıyor. Ege Üniversitesinin kurumsal kimliği ve uzman kadrosu ile operasyonlar başarıyla yapılmakta. Ameliyat sonrası bakım da, ameliyat başarısını artıran bir diğer faktör. Hasta, hastaneyle bağını koparmadığı sürece hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor" diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.