PHİLİP MORRİS/SABANCI'DA KADIN DA ERKEK İLE EŞİT ÜCRET ALACAK

PHİLİP MORRİS/SABANCI'DA KADIN DA ERKEK İLE EŞİT ÜCRET ALACAK

Çalışma hayatında cinsiyetler arası ücret farkı; dünyada yüzde 23, Avrupa’da yüzde 16 ve ülkemizde yüzde 20 iken; Philip Morris/Sabancı,  “EQUAL-SALARY” yani eşit ücret sertifikasını alarak, kadın ve erkek çalışanlarına aynı iş için aynı ücreti verdiğini

A+A-

Kâr amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olan Equal-Salary Vakfı’ndan alınan bu sertifika, şirketin eşit işe, eşit ücret politikasını tescil etmesinin yanı sıra, cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkese eşit fırsatlar sunduğunu da ortaya koydu.

Philip Morris/Sabancı’da ilk kadın genel müdür olan Filiz Yavuz Diren aynı zamanda Philip Morris International’ın dünya çapındaki sayılı kadın genel müdürlerinden biri. Philip Morris / Sabancı’nın üst yönetim ekibinin yüzde 54’ü, genel yöneticilerinin de yüzde 35’i kadınlardan oluşuyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, kadınların iş hayatına katılmalarının ve etkin görevlerde bulunmalarının önemine dikkat çeken Diren, şöyle konuştu:

“Kapsayıcılık ve çeşitlilik, iş dünyası ve ekonomik büyüme için öncelikli bir konu. Cinsiyet de dâhil, kişilerin, farklılıklarına bakılmaksızın, aynı iş için aynı ücreti alması en temel haklardan biridir. OECD ücret eşitsizliği sıralamasına göre kadın ve erkeklere ödenen ücretler arasındaki fark ne yazık ki yüzde 20’ler seviyesinde. Philip Morris/Sabancı olarak adil ücretlendirme politikalarımızın bağımsız bir kuruluş olan Equal-Salary Vakfı tarafından derinlemesine incelenmiş ve onaylanmış olmasından gurur duyuyoruz.”

Üst üste dört kez “En İyi İşveren”

Philip Morris/Sabancı, EQUAL-SALARY sertifikasına ek olarak, bu yıl da “En İyi İşveren” olarak tescil edilerek, üst üste dördüncü kez “Top Employer” sertifikasının sahibi oldu. “Top Employer” sertifikası, şirketlerin ücretlendirme ve yan haklar, kariyer gelişimi, çalışma koşulları, eğitim ve geliştirme dâhil olmak üzere birçok uygulamasının değerlendirilmesinin ardından Top Employer Enstitüsü tarafından veriliyor. Philip Morris/Sabancı bu alanlardaki başarısından dolayı, bu yıl da “En İyi İşveren” sertifikasını almaya hak kazandı.

* * * * * * *

Equal-Salary Nedir?  

Philip Morris/Sabancı’nın eşit iş için kadın ve erkeklere eşit ücret ödediğini doğrulayan bir sertifikasyondur. Bu sertifikasyon, uluslararası bağımsız bir kuruluş olan ve kâr amacı gütmeyen Equal-Salary Vakfı tarafından yapılmış olup, denetim süreci bağımsız bir denetim firması olan Price Waterhouse Coopers (PWC) tarafından gerçekleştirilmiştir. Sertifika için işe alım, terfi, ücretlendirme, mevcut çalışma koşulları ve eğitim gibi alanlarda yapılan çalışmalar detaylı olarak incelenmiştir.

Top Employer Sertifikasyonu Nedir?

Top Employer sertifikasyonu, kariyer gelişimi, çalışma koşulları, eğitim ve gelişim fırsatları, çalışan ücretlendirme ve yan hakları gibi konularda Top Employer Enstitüsü'nün yaptığı detaylı bir değerlendirme sonrasında şirketlere verdiği bir akreditasyon belgesidir. Araştırmanın geçerliliği, bağımsız bir denetim şirketi olan Grant Thornton tarafından da denetlenmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.